Van egy majd százéves elmélet, amitől a legtöbb harcos feministának kinyílik a bicska a zsebében: Freud szerint mi, nők irigyek vagyunk a férfiakra.
A probléma pedig a körül forog, hogy nekik van, nekünk meg nincs péniszünk. A híres pénisz-irigység elmélete szerint ez a féltékenység 4-6 éves korban keríti hatalmukba a kislányokat, és keveredik azzal a gondolattal, hogy mi biztos rosszak voltunk, ezért vágták le. Ebből aztán számos személyiség és szexuális zavar adódik.
Ezzel a férfi központú szemlélettel azonban nem mindenki ért egyet.
Karen Horney német származású pszichoanalitikus egyik legeredetibb nőtárgyú írása, a Menekülés a nőiség elől című tanulmánya, melyben szembe száll a mester nőkkel kapcsolatos elméletével. Szerinte a nők pénisz-irigysége korántsem olyan univerzális, mint azt Freud hitte, hiszen elsősorban a kislányok körében jellemző.
Másrészt a nők, nem azért féltékenyek a férfiak nemi szervére, mert nem rendelkeznek e becses testrésszel, hanem valójában azokat a hatalmi pozíciókat irigylik, amelyeket a férfiak kizárólagosan birtokolnak. Summa summarum: kissé nehezen viseljük el a férfidominanciájú világot.
Ezért aztán menekülünk a nőiesség elől. A nőiség elől való menekülés pedig igazából a hatalomnélküliség előli menekülést jelenti.
Horney, akit feminista pszichológusnak is titulálnak, egyúttal fricskát is mutat hajdani mesterének, és a pénisz irigységre válaszképpen megalkotta a méh-irigység elméletét.
"Az anyaság a nők számára vitathatatlan és nem elhanyagolható élettani fölényt ad"- vallja.
Épp emiatt úgy véli, hogy a férfiak kimondatlanul is féltékenyek, és alsóbbrendűnek érzik magukat amiatt, hogy csak a nők képesek életet adni egy kisbabának.
Ezt hangsúlyozták az ókori termékenység ünnepek is, amikor az életet, a Nőt köszöntötték, s amikor nőként tekintettek a Földre, a természetre.
A matriarchális társadalmak is a gyengébbik nemet helyezték a középpontba, hiszen az élet továbbadása az ő feladatuk volt.
S hogy miként tudják feldogozni ezt az élményt a patriarchális világ férfi tagjai?
Két módon is igyekeznek kompenzálni: egyrészt próbálnak hatalmat és irányítást szerezni a nők felett, másrészt állandó teljesítménykényszerben élnek, hiszen nehezen mit kezdeni azzal a ténnyel, hogy férfiként kevés szerepet játszanak egy új élet megteremtésében.
Ez persze erősen vitatható gondolat, mindenestre némi elégtételt ad a pénisz-irigység elméletén háborgóknak...