Könnyű vagy nehéz a lelkünk? Csak 21 gramm? Ennyi súlya lenne egy személyiségnek, egy sorsnak, egy életnek?
A 21 gramm elméletét először egy amerikai orvos, Duncan MacDougal állította fel a huszadik század elején. Gondolkodásának és kutatásainak alapja az a gondolat volt, hogy ha az embereknek valóban van lelkük, akkor az valamilyen anyag formájában jelen van a testben, tehát van tömege. Ha pedig a halál pillanatában a lélek távozik a testből, akkor az könnyebb lesz a lélek súlyával.
MacDougal 1907-ben ezért egészen furcsa kísérletezésbe fogott. Egy olyan kórházi ágyat alakított ki, amely egyben egy egészen érzékeny, pontos mérleg volt. Halálos betegeket figyelt meg, akik ezen az ágyon hunytak el. Hat ember tömegét mérte meg így, és azt találta, hogy azok haláluk pillanatában pontosan 21 grammot veszítenek súlyukból.
Az orvos ezután állatkísérleteket végzett, tizenöt kutya tömegének változását is végigkísérte. Pontosabban változatlanságát, náluk ugyanis nem tapasztalta, hogy könnyebbé válik a test a halál után. Ez alátámasztotta feltételezését, hogy csak az embereknek van lelkük, az állatoknak nem.
Az amerikai orvos eredményeit nagyon sokan megtámadták, mondván, hogy a súlycsökkenés csak a halál után a szervezetben végbemenő fizikai folyamatoknak köszönhető, ilyenkor ugyanis folyadékot veszt a test. Sokan nem is a lélek fizikai tömegének hipotézisét támadta, hanem azt, hogy egyáltalán létezik-e olyan, hogy lélek. Ugyanis tudományos bizonyíték nem létezik rá.
Vagy mégis? Francia kutatók EEG-készülékre kapcsolták a haldoklókat, és a vizsgálatok során arra a következtetésre jutottak, hogy az emberi lélek a halál pillanatában egy ismeretlen energia segítségével hagyja el a teste.
Dr. Milan Ryzl, cseh származású biokémikus kísérleti alanyokat hipnotizált, egy halálközelihez hasonló állapotba juttatta őket. Az eredmény: az egyik csoport köd, füst, felhő alakjában látta lelkét, a második csoport világító, csillogó, ballonszerű anyagról beszélt, a harmadik csoport pedig lapos, füstszerű, testmagasságú, ám anyag nélküli képződményt észlelt.
Hogy mi az igazság? Azt valószínűleg még hosszú ideig nem fogják minden kétséget kizáróan kimutatni, hogy van-e lélek, és ha van, van-e súlya. De lehet, hogy erre nem is a tudomány a helyes eszköz...
Sz.F.