Renáta óvodapedagógus. János volt autószerelő, határőr, vadgazda-mérnök, rendőr is. János emellett hobbiból díszvéséssel is foglalkozott. "Három éve egy színházi kellékfegyveren dolgozott épp, amikor mondtam neki, milyen szép lenne drágakővel díszítve. Ezen akkor csak mosolyogtunk, de az ötlet szöget ütött a fejünkbe. Utánanéztünk, egyre több információt gyűjtöttünk, és ez a csodás világ rabul ejtett bennünket" – meséli Renáta.
"Csináltam egy drágakőcsiszoló gépet. Az első kő, egy turmalin, amit megcsiszoltam még csapnivalóan csúnya volt, de megfogott és azóta sem eresztett. Autodidakta módon tanultunk, tanulunk ma is. Szakkönyveket szereztünk be, kutatjuk a témát az interneten. Én csiszolok, Reni dolga a beszerzés, osztályozást, árazás, marketing, kapcsolattartás az ügyfelekkel "– mondja a János.
Honnan származnak a nyers drágakövek?
Két évbe telt, míg megtaláltuk azokat a partnereket, akikben megbízunk, és akik a legmagasabb minőséget garantálják. Kis bányáktól szerezzük be a köveket, akik nem hagynak hatalmas tájsebeket maguk után. Ezek a drágakövek valahogy úgy vannak a világban elszórva, hogy szinte a legszegényebb helyeken lehet őket kitermelni a föld mélyéről. Ha nem többszörös áttéttel, nagy kereskedőcégektől vesszük meg a követ, hanem a helyi bányától, akkor az ő megélhetésüket is segítjük. Fontos a megbízhatóság, azt kapjam, amit rendeltem, hiszen legtöbbször nem tudok személyesen válogatni. A világon működő drágakő csiszolók az interneten tartják egymással a kapcsolatot, kicserélik a tapasztalataikat a forrásokról is.
Ez ugyan egy zárt közösség, de ha érzik az elkötelezettséget, ha bizonyosságot szereznek a tudásról, akkor beengedők. Ez sem ment egyik napról a másikra. Rengeteg munka van benne.

Mi kell ahhoz, hogy valaki biztos kézzel nyúljon egy ásványhoz?
Jó térbeli gondolkodás. Az amorf formába megpróbálok szabályos mértani testet belelátni. Felvázolom a fő csiszolási vonalakat. Ismernem kell az adott ásvány tulajdonságait, hogy hasad, törik, vagy reped. De jó fül is kell hozzá! Hallani kell, hogyan reagál a kő a csiszolókorongra. A megmunkálást befolyásolja az ásvány keménysége, ami egy kisebb darabon belül is lehet eltérő, illetve a zárványok. A turmalinnál maradva, ennél a kőnél van például az úgynevezett C tengely. Ha ránézünk a kőre és elsőre, mondjuk, zöldnek látjuk, akkor a C tengely mentén elfordítva lilás árnyalata is lehet. Változtatja a színét. A csiszolásnál ezt is figyelembe kell venni. – avat be az egyik műhelytitokba János.
Melyek a legértékesebb drágakövek?
A legtöbb ember azt gondolja, hogy a gyémánt. Ez óriási tévedés. A gyémánt egy banálisan közönséges drágakő, ami ráadásul nem is ritka, de professzionális a marketingje. Hatalmas cégek állnak mögötte, amelyeknek érdeke, hogy magasan tartsák az árát. A rubin például ötször drágább, mint a gyémánt. De a zafír és a smaragd is értékesebb, csak, hogy a közismertebbeket említsem. Igazán különleges a paraiba turmalin, irizáló neon-kékeszöld színével minden darabja egyedi. Vannak olyan nagyon ritka drágakövek is, amiket soha nem foglalnak ékszerbe. Csiszolt formában gyűjtőkhöz kerülnek, akik úgy vadásznak a ritkaságokra, mint mások bélyegekre, vagy a pénzérmékre.
Mitől függ egy drágakő értéke?
Általában négy paraméter mentén határozzuk meg a kövek értékét – mondja Renáta. Szín, méret, csiszolás és tisztaság. Utóbbi a gyémánt esetében különösen fontos, ugyanis egyértelműen a legtisztább a legjobb. A színes drágaköveket a tisztaság szempontjából további három kategóriába soroljuk, melyek bizonyos mennyiségű zárványt „megengednek” egy-egy darabban. Tiszta smaragd, vagy rubin például gyakorlatilag nem létezik. Mindig van benne zárvány. Egy pontrendszer alapján értékelem a csiszolt ékköveket. A kék a legdrágább. Mert a természetben a kék szín a legritkább.
Kik vásárolnak tőletek?
Akik az egyedit, a minőséget keresik. Nem csak, – ahogy sokan gondolják - a kiemelkedően jómódúak. Egy ametiszt, egy citrin már elérhető 25-30 ezer forinttól, és biztos, hogy olyan senki másnak nem lesz. De kétségtelen, a határ a csillagos ég. Most van egy igazi ritkaságunk, egy színváltós zafír. A fénytől függően lila, vagy kék. Ebből egy 5-6 milliméteres csiszolt ékkő majdnem kétmillió forint.
Hol tart most a vállalkozásotok?
Nekünk ez egy szerelem. A polgári foglalkozásunk jövedelméből élünk. A drágakövek értékesítéséből befolyt összeget visszaforgatjuk újabb kövekbe. Elkötelezettek vagyunk, valami maradandót szeretnénk alkotni. Szeretnénk visszahozni egy kultúrát, hogy a tömegtermékkel szemben értéke legyen az egyedinek, a minőségnek. Hiszünk abban, hogy amit mi csinálunk az értékálló. Amióta drágakövekkel foglalkozunk, azóta nagyon sok értelemben megváltozott az életünk. Harmonikusabb lett. A drágakövekre nem csak árucikként tekintünk, mindennapi örömforrásaink, melyek folyamatos fejlődésre ösztönöznek.