Miután 30 éves korunk körül elérjük teljesítőképességünk maximumát, szinte minden testi funkció hanyatlani kezd. 30 éves kor után megkezdődik ez a lassú, fokozatos, de folyamatos hanyatlás. A romlás ellenére testi funkciónk többsége életünk fennmaradó részében kielégítő szinten marad, mivel szerveink teljesítménye általában meghaladja a test szükségleteit. Életminőségünk azonban nem romlik jelentősen a normális öregedés során, a kapacitáscsökkenést inkább a betegségek és a külső agresszív hatások idézik elő.
Az életkor elkerülhetetlenül hoz magával fizikai változásokat. A testmagasság tízévente körülbelül 1 cm-t csökken 40-50 éves korunktól. Ez a magasságcsökkenés a csigolyák hosszcsökkenésének köszönhető. A törzs megnagyobbodik, míg a végtagok keskenyebbé válnak. Megnövekszik a gerinc görbülete is; ez a kifózis, vagyis a púposság.
Időskorra a járás is megváltozik, mivel csökken a karmozgás íve, és a medencecsont merevsége növekszik. A lépések kisebbé válnak, és a lábfejeket gyakran alig emeljük. A bőr is elveszíti rugalmasságát, mivel a kollagén szintje csökken. Megjelennek a ráncok.
Ahogy öregedünk a haj is lassabban növekszik, viszont könnyebben kihullik, bizonyos esetekben megjelenik a kopaszodás. Az ősz haj a csökkent melanintermelésnek köszönhetően jelenik meg. A körmök azonban tovább nőnek, de keményebbé válnak, és nehezebb őket levágni. Olykor a körömágyban bekövetkező változásoknak köszönhetően bordázottá válik a köröm felszíne
A változásokkal felesleges hadakozni, sokkal hasznosabb elfogadni ezeket a korlátokat, és kihasználni az életkor előnyeit: a pihenést.