Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Nem misztikus sport a golf! Íme a játék lényege!

A golfról mindenki hallott, golfpályát is sokan láttak már, ám e játék lényegével, szabályaival csak kevesen vannak tisztában. Most csokorba foglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

Egyre többen érdeklődnek a golf iránt, bár még számos tévhit kapcsolódik ehhez a sporthoz. Az egyik az, hogy kizárólag a nagyon gazdagok játéka, a másik, hogy az időseké. Pedig a gyönyörű tájon végezhető, kifejezetten egészséges mozgás nem kerül többe, mint a síelés vagy a tenisz. Ráadásul 9-99 éves korig bárki számára kellemes kikapcsolódást kínál.

Önmagunk és a pálya ellen

A csodálatos környezetben, 30-40 hektáron elterülő pályákon, jó levegőn játszott játék célja, hogy a labda a lehető legkevesebb ütéssel érjen a lyukba. A pályaszakasz elején egy tábla jelzi, hogy optimális esetben hány ütésből teljesíthető. Az ettől való eltérésből számítják a profi és az amatőr versenyzőket minősítő handicapet egy bonyolult algoritmus alapján. Minél kisebb valakinek a handicapje, annál jobb játékos.

Egy golfpálya 9, 18 vagy 27 pályaszakaszból áll. A versenyeket a 18 szakaszos, úgynevezett bajnoki pályákon tartják. Ezeket többnyire 70-72 ütéssel lehet végigjátszani átlag 4-5 óra alatt. Az intenzív gyaloglással fűszerezett technikai jellegű sportot hármas-négyes csapatokban - flightokban - vívják, de a játékos elsősorban önmaga és a pálya ellen küzd. Az eredményét - handicapjét - pedig bárkiével, akár a világ legjobb golfjátékoséval is összehasonlíthatja.

A játék elején a pályaszakasz kiindulópontjáról elütik a labdát, majd néhány lendítéssel kell eljutni a lyukat övező területre (green), és begurítani a labdát. Bár látszólag egyszerű, valójában bonyolult játék, hiszen erdő, tó, a greenen pedig felszíni egyenetlenségek nehezítik a golfjátékos életét.   Az alapokig gyors az út

Szakemberek szerint az alapok elsajátítása viszonylag könnyű: edző segítségével - a Testnevelési Egyetemen ma már külön szakon oktatják a golfot - és szorgalmas gyakorlással akár fél év alatt elérhetünk egy közepes szintre.

Míg külföldön számos zárt klubpálya létezik, a hazai pályák mindegyike nyitott. Vannak kifejezett gyakorlópályák, ahol megtanulhatjuk az először talán természetellenesnek tűnő mozgássort. A kezdetekkor izomlázra is számíthatunk - persze ez függ a fizikai állapottól -, miután a lendítéssel viszonylag ritkán használt izmokat mozgatunk. Ha azonban túljutottunk az első órákon, már "csak" az ütés és gurítás tökéletesítésén kell fáradozni. Versenyezni pedig akkor lehet, ha számot adtunk tudásunkról az elméleti és gyakorlati vizsgán; ekkor kapjuk meg handicap-értékünket és egy plasztiklapot, amely a világ bármely golfpályáján igazolja, hogy regisztrált játékosok vagyunk.

Az induláskor a költségek sem szöknek az egekig: akár bérelhetünk is ütőket (egy kezdő számára három elegendő), és az óradíjak is kifizethetők. Később persze érdemes saját szettet vásárolni: ez 14 ütőből áll, az ára pedig a százezer forint környékétől a csillagos egekig húzódik. A klubtagsági díj is széles skálán mozog: van, ahol már 150 ezer forint éves díj ellenében játszhatunk, de létezik közel 500 ezer forintos csomag is. Ha mindezt összeadjuk, a golfozás sem kerül többe, mint a síelés vagy a tenisz.

Kevés a pálya

A golf talán a természet közeli nemzeteknél a legnépszerűbb. A nyolcmillió lakosú Svédországban például nyolcszázezer aktív játékost (legalább kéthetente játszik) tartanak számon. Az Amerikai Egyesült Államokban pedig a népesség közel 20 százaléka űzi ezt a sportot.

A golf divatsport, valamint az üzletemberek kedvelt szórakozása. Mostanság különösképpen, hiszen a kapcsolati tőke felértékelődésével párhuzamosan a kapcsolatteremtés inkább az informális utakra terelődik. Bár a golfpályán nem illik mások kikapcsolódását munkával zavarni, a 4-5 órás sétálásokkal tűzdelt játék során az ismerkedésre és beszélgetésre bőségesen kínálkozik alkalom. Nem véletlen, hogy sok cég is ilyen környezetben tartja üzleti rendezvényeit.

Magyarországon mindössze 1500 a Magyar Golf Szövetség által regisztrált játékos van. A lassú növekedés történelmi okokra vezethető vissza. Bár a két világháború között aktív golfélet jellemezte az országot - a harmincas években például egy magyar hölgy állt a világranglista negyedik helyén -, 1952-ben betiltották a játékot, és egészen a '90-es évek elejéig nem épültek pályák. Ma is mindössze hat 18 lukú pálya van, miközben Ausztriában több mint 150, Csehországban - ahol nem tiltották be - 40 klub várja a játékosokat. Szakértők úgy vélik, most komoly boom előtt áll a sportág: egyre több versenypálya épül, vagy tervezik a beruházást. Többek szerint a golfturizmus akár az egyik kitörési pont is lehet Magyarország számára.

A szövetség komoly hangsúlyt fektet az utánpótlás nevelésére. A kitartást, koncentrációt és türelmet igénylő játék ugyanis valódi sport, amelyet ugyan bármikor el lehet kezdeni, igazi klasszis viszont csak abból lesz, aki már kisgyerekként megismerkedett a mozgással.

Golfetikett

Ha a golf szóba kerül, szinte mindenkinek egy elegáns úriember jut az eszébe. A 16. századi angolszász játéknak - bár az utóbbi években a szabályok egyre megengedőbbek - valóban szigorú öltözködési szabályai vannak: általában galléros pólóban és pantallóban játsszák, az ujjatlan viselet kizárólag hölgyek számára megengedett, férfiak esetében a nadrág sem érhet térd fölé. A golfozó viselkedésére is komoly előírások; főképpen udvariassági szabályok vonatkoznak. Például nem illik a másikat hátráltatni, ezért legfeljebb öt percig lehet keresni az erdőbe ütött labdát, és az ütésre sem való órákig készülni. A Magyar Golf Szövetség által kiadott etikai kódex szerint a mobiltelefon használatát is inkább mellőzzük játék közben.

Golfszótár  

Tee: a pályaszakasz elütőhelye. Itt rajzolt térkép mutatja a pályaszakasz elhelyezkedését, amelyen feltüntetik, hogy hány ütéssel kell a labdát a lukba juttatni. Különböző színűre festett bóják jelzik, hogy honnan kell elütniük a hölgyeknek, az uraknak és a szenior, valamint a junior játékosoknak, mert a golf udvarias sport, amely kompenzálja az eltérő fizikai adottságokat.

Par: az az ütésszám, amely optimális esetben szükséges ahhoz, hogy a labda a lukba érjen. A hosszúság alapján háromféle pályaszakasz létezik: Par 3, Par 4 és Par 5. Egy átlagos 18 szakaszos versenypálya par 72.

Drive: a kezdő ütés.

Driving range: gyakorlópálya. Aki nem tett még vizsgát, kizárólag ezen a területen játszhat.

Green: a célterület, ahol a lyuk (hole) helyezkedik el. A lyukat messziről zászló jelzi. Ezen a területen a labdát gurítják (putt). A speciálisan kezelt fű itt legfeljebb két milliméter magas lehet.

Fairway: a tee és a green közötti szakasz. Ezen áthaladva a játékosok ütésekkel érik el a greent.

Flight: a versenyen együtt haladó, általában négy főből álló csapat. Az amatőr versenyeken rendszerint a játékosok handicapértéke alapján alakítják ki.

- sebők -

Fotó: Förster Tamás

A képek a tatai Old Lake Golf Club Hungarian Nike Golf Open versenyén készültek.

A cikk a Piac és Profit 2008. májusi számának NHD mellékletében jelent meg.


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.