Tapasztalata nem egyedülálló. A Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem kutatói 31 diétát vizsgáltak meg, melyek alapján elmondható, a hosszú távú fogyókúrázás nem tartja vissza a kilókat. Miközben az emberek könnyen leadják a kilókat, sokan vissza is hízzák, és ez a nehéz rész, hogy miként tartsuk meg elért súlyunkat.
Az elhízás fokozza a szívbetegségek, cukorbetegség és egyes daganatok előfordulásának esélyét. A túlsúly magas vérnyomást, emelkedett vérkoleszterin szintet és ezeken keresztül szívbetegséget okozhat.
Az egészségügyi szakértők szerint sok minden akadályozhatja a sikeres fogyást. A diéta unalmas lehet és mindig felmerül a régi szokások csábítása. A hosszú fogyókúra során a visszatérő kilók elvehetik a kedvet. Azok, akik túl hamar fogynak túl sokat, nem tanulják meg, hogy teljes életmódváltás szükséges a súly megtartásához - egészségesebb étrend, rendszeres testmozgás.
"Egyszerűen nehéz megváltoztatni az étrendet és megfosztani önmagunkat az evés élvezetétől." - Michael Goran, a Dél-Kaliforniai Egyetem elhízástani kutatója szerint. A kutatásban 31 diétát vizsgáltak meg, a résztvevőket kettőtől öt éven keresztül követték. Eredményeik szerint egyharmad és kétharmad között volt azok aránya, akik visszahízták leadott súlyukat.
"Nem azt mondjuk, hogy ne is próbálkozzanak."- nyilatkozta Traci Mann, pszichológus, a kutatás vezetője. "De az embereknek tisztában kell lenniük azzal, hogy egy fogyókúra csak ideiglenesen hat."
Perry "érzelmi evő" volt, aki valahányszor csak mérges vagy depressziós volt, evésben keresett megnyugvást és örömöt. Az elmúlt 20 évben mindenféle fogyókúrát kipróbált már, de nemrég elhatározta, hogy életmódot változtat és a fogyás helyett a koleszterinszint csökkentésére koncentrál. Az elmúlt két évben megőrizte súlyát, 170 cm magas és 113 kg, melyre 147 kg-ról fogyott le. Ugyan még mindig elhízott, de nem halálosan túlsúlyos.
Ma még nem tisztázott, hogy az ismételt fogyás és hízás vezethet-e megbetegedéshez. De néhány kutatás szerint van összefüggés a testsúlyingadozás és a magasvérnyomás, magas koleszterinszint és epehólyag betegségek között.
A szakértők általában megegyeznek abban, hogy a műtét az egyetlen bizonyított megoldás abban, hogy megszabaduljunk a kilóktól. De az USA szövetségi irányelvei alapján csak az választhatja a műtéti megoldást, aki korábban már kipróbált hagyományos fogyókúrákat is és legalább 45 kilóval túlsúlyos.
Dr. Samuel Klein, a St. Louis-i Washington Egyetem szakértője szerint egy diéta sikerességét nem csak a leadott mennyiség jelenti. Siker az is, ha az illető egészségesebb lesz, még ha nem is tartós a súlycsökkenése, vagy ha nem is történt fogyás.
Az eredményeket bemutató tanulmány az American Psychologist áprilisi számában jelent meg.
Forrás: www.medipress.hu