Ha a kisgyerek hazudik, vagy elszólja magát, önkéntelenül a szája elé kapja a kezét. Felnőttkorban, bár kevésbé szembetűnő formában, de továbbra is elárulja magát az, aki tudja, hogy szavaink nem fedik a valóságot vagy szándékai nem egész tiszták.
Figyelje, beszédpartnere mikor nyúl az arcához! Hiába fedezi az illető szép szavakkal, mit akar valójában, az archoz kötődő kézgesztusai leleplezik a csalót.
Szájőrzés
Miközben az illető beszél, a kéz eltakarja a szájat, a hüvelykujj az archoz nyomódik, miközben az agy tudat alatt utasítja a kezet, hogy próbálja "visszatömni" a valótlan szavakat. Sokan úgy próbálják ezt a gesztust leplezni, hogy köhintgetnek, mintha kaparná valami a torkukat.
Ha akkor teszi a kezét a szája elé az ember, mikor hallgat, az viszont annak a jele, hogy nem hisz annak, amit mondanak neki.
Orrérintés
Lényegében a szájőrzés "álcázott" változata. Egyetlen, röpke érintés csupán, úgyhogy az orrvakarással nem lehet összetéveszteni. Akárcsak a szájőrzés, ez is mást jelent akkor, ha a beszélő teszi és mást, ha a hallgató.
Szemdörzsölés
A férfiak többnyire erősen dörzsölik a szemüket, ha hazudnak, a nőknél finom mozdulat. Az irányítja a gesztust, hogy ne kelljen látnunk szemtől szembe, akinek hazudunk.
Gallérhúzogatás
Hazug kijelentése közben kicsit izzad az ember, a leleplezés miatti félelmében. Így némi verejték gyűlik össze a nyakon, ami viszket, és ingere támad az illetőnek megvakarni. Erről árulkodnak a nyaknál a gallért lazító mozdulatok.