Néhány éve sajnos magam is küszködöm a szárazszem- szindrómával, amin csak tovább rontott a többórányi számítógépes munka. Szerencsére egyelőre elegendőnek tűnik a gyakori műkönny használat, és persze el kellett felejtenem a kórosan beidegződött szemdörzsölést is.
De mitől is alakulnak ki ezek a kellemetlen tünetek?
A megfelelő könnytermelés elengedhetetlen az egészséges szemhez és a komfortérzéshez.
A szárazszem- szindróma esetén a könnytermelő mirigyek nem termelnek elegendő könnyet, vagy a könny kémiai összetétel olyan, hogy túl hamar elpárolog, elillan, ezért a szaru - és a kötőhártya felszínének túlzott szárazsága alakul ki.
A beteg ilyenkor viszkető, égő érzésről számol be, mások arról panaszkodnak, mintha valamilyen idegen test lenne a szemükben, de előfordul, hogy olyan kellemetlen érzése van, mintha homok került volna a szemébe.
Nagyon gyakran egyszerűen az előrehaladott korral magyarázhatók ezek a tünetek, itt is ki kell emelni különösen a menopauza időszakát, amikor sokszor számolnak be a hölgyek a szemszárazságról. A nők körében egyébként is gyakrabban fordulnak elő ezek a kellemetlen tünetek, valószínűleg a hormonális változásoknak köszönhetően.
Kiválthatja a tüneteket bizonyos gyógyszerek használata is: antihisztaminok, antidepresszánsok, a Parkinson-kór kezelésére szolgáló készítmények, fogamzásgátló tabletták, és a különféle vérnyomást szabályozó gyógyszerek.
Nem szabad megfeledkezni a környezeti tényezők szerepéről sem: a száraz levegő, a szennyeződések, pollenek, a cigaretta füst, a fűtés és a légkondicionáló berendezések negatív hatásáról, amikek könnyen áldozatává válhat szemünk.
A hosszú távú kontaktlencse viselők körében is ez a legelterjedtebb tünet.
A szemszárazság kialakulásának meglehetősen nagy a kockázat azok körében, akik nagy koncentrációt, és a szemet igénybe vevő feladatot végeznek (pl. a számítógép előtt ülők), és nem pislognak elégszer.
Mi a teendő szemszárazság esetén?
- A szemszárazság diagnosztizálását követően számtalan műkönny készítmény áll rendelkezésünkre (már tartósítószer mentesek is), melyek nagy része recept nélkül is kapható a patikákban, és megfelelő nedvességgel látják el a szemet.
- Ha ezek nem segítenek, akkor egy speciális kis dugó segítségével el lehet zárni a könny elvezető útjának nyílását, így a könny tovább maradhat a szem felszínén.
- Érdemes a szemet teljesen letakaró napszemüveget hordani, hisz ezek is védő hatással bírnak: megóvnak a széltől, a pollenektől illetve szennyeződésektől.
- Az omega3 zsírsavakat tartalmazó halak (szardínia, hering, lazac, tőkehal) szintén csökkentik a szemszárazság kialakulásának kockázatát.
- Fontos a megfelelő folyadékbevitel, a gyakori pislogás, és bár ez a legnehezebb: nem célszerű dörzsölni a szemet!
S végezetül: ha most épp a monitoron csügg tekintete, akkor nem árt megtanulni egy apró trükköt. Ha lefelé néz a képernyőre, a szemgolyók nagy részét befedik a szemhéjak, így önkéntelenül többet pislog, és több nedvesség fog jutni a szemgolyóra is.
KV.