Mit jelent az, ha valaki intelligens, illetve mit jelent maga az intelligencia szó? Valaki vagy intelligens, vagy nem? Ez ennyire fekete-fehér lenne? Egy intelligencia-fejlesztéssel foglalkozó cég az emberi felfogó képességet kategóriákra bontotta. Lássuk, mi az a 7 terület, ahol okosak lehetünk!
"Intelligencia : 1. az értelmi működés fokmérője. Elsősorban mint az egyénnek új körülményekhez való alkalmazkodó képessége mutatkozik meg, amely szorosan összefügg az előzőleg szerzett tapasztalati anyag alkalmazásával, a helyzet mozzanatainak széleskörű figyelembevételével és a gondolkodó-képességgel..." - állítja a fogalom hivatalos definíciója.
Egy intelligencia-fejlesztéssel foglalkozó cég intellektuális képességeinket 7 csoportra bontja, és azt állítja, hogy ezek mind fejleszthetőek.
Szerintük létezik vizuális és tér intelligencia, ami a vizualitással kapcsolatos képességünket jelöli. Akiknek ez az oldaluk erős, azok képesek képekben gondolkodni, tehát egyes információkat mentális képekként tárolni az agyukban.
A második kategória a verbális, nyelvi intelligencia, ami a szavak és a nyelv használatának képességét jelöli. Az ebben a "skatulyában" jeleskedők inkább szavakban, mint képekben gondolkodnak.
A logikai, matematikai intelligencia az érvek, a logika és a számok világába jelent belépőjegyet. Képviselői logikai, számokkal kapcsolatos úton teremtenek kapcsolatot az információk között. Mindig kíváncsiak az őket körülvevő világra, szeretnek kérdezni, és kísérletezni.
A testi intelligencia a mozdulatok kontrolját és a tárgyakkal való ügyes bánásmódot jelenti. Akiknek jók az ilyen jellegű képességeik, azok mozdulatok révén fejezik ki magukat. Jó az egyensúlyérzékük és a szem-kéz koordinációjuk. Kapcsolatba lépve az őket körülvevő térrel, képesek emlékezni és feldolgozni a térrel kapcsolatos információkat.
A zenei, ritmikai intelligencia a zene készítőinek és rajongóinak vonása. A hangokban és ritmusokban gondolkodó emberek azonnal képesek reagálni a zenére, amit hallanak, akár dicséret, akár kritika formájában. Sokuk szélsőségesen érzékeny a környezeti zajokra.
Az interperszonális intelligencia a más emberekkel való kapcsolatba lépés és mások megértésének képessége. Akiknek fejlett ez az érzékük, azok megpróbálják elsajátítani mások nézőpontjait, hogy így megértsék, hogy a többiek mit éreznek, és gondolnak. Szinte hátborzongató képességük van mások érzéseinek, motivációinak megértéséhez. Nagyszerű szervezők, habár néha a manipuláció eszközéhez folyamodnak. Általában próbálnak békét tartani, és igyekeznek előmozdítani az együttműködést. Mind a verbális, mind a non-verbális kommunikáció eszközeit felhasználják a másokkal folytatott interakciókban.
Az intraperszonális intelligencia birtokosait az ön-reflexiók és mások lelki-állapotára való ráérzés jellemzi. Gyakran boncolgatják saját érzéseiket, álmaikat, másokkal való kapcsolataikat, erős és gyenge oldalaikat, tehát az érzelmi intelligencia kategóriájáról van szó.
Mint látjuk, sok területen lehetünk intelligensek, és ezek a területek keveredhetnek is egy ember személyiségén belül. Az értelmi működés fokmérője tehát több skálán mozog, így talán nem is olyan könnyű olyan embert találni, akinél mindegyik síkon a nullán áll.
L.K.