1970. november 4-én egy tizenhárom éves kislányt fedeztek fel a Los Angeles-i hatóságok, aki már tíz éve volt bezárva egy szobába. Szabadulását a véletlennek köszönhette...
Genie (a név kitalált, valódi nevét soha nem árulták el az orvosok) a nappalokat egy kis székben töltötte bepelenkázva, az éjszakákat pedig egy hálózsákba kötözve a fekvőhelyként szolgáló ráccsal lezárt ágyban. Társasága nem volt, senkivel nem lépett érintkezésbe a szülein kívül, és beszélni sem volt lehetősége.
Az apa ugyanis mindig elverte lányát, ha az meg mert szólalni, és fenyítési eszközként ugatással ijesztgette, hogy maradjon csöndben. Genie a kegyetlen módszernek köszönhetően szinte teljesen néma lett, csak két szót tudott mondani: "hagydabba" és"többetne".
De mi állhatott a háttérben, hogy ennek a fiatal lánynak így kellett élnie?
Genie apja mentális problémákkal küszködöt, míg anyja részlegesen vak volt, szinte teljesen kiszolgáltatva férjének. A lány húsz hónapos korában az orvosok közölték a szülőkkel, hogy úgy tűnik, Genie nem fejlődik rendesen, és mentálisan is elmaradottabb az átlagtól . Az apa azt hitte, hogy lánya súlyosan fogyatékos, és ennek hatására döntött úgy, hogy gyermekének ezentúl fogságban és sajátos nevelési módszereinek felügyeletében kell élnie, hogy megvédhesse.#img2#
Az esetre akkor derült fény, amikor az anyának sikerült elszöknie otthonról, és lányát is magával vitte. Az apa nem sokkal később öngyilkos lett.
Genie-t azonnal kórházba szállították, ahol kiderült, hogy a bezártság minden téren visszavetette fejlődésében:a járását amolyan furcsa nyuszi-járásnak lehetett jellemezni- a kezeit pedig mint mancsokat tartotta maga előtt, miközben szaglászott és kaparászott állandóan.
Az ételt nem bírta rendesen megrágni és lenyelni, a wc-t sem tudta használni. Állandóan csöndben volt, és volt egy rossz szokása (önkielégítés), amiről szinte képtelenség volt leszoktatni.
Külön kis csapat alakult (a Genie-team), aki a fejlődését és egyéni helyzetéből fakadó testi-mentális állapotát igyekezett tudományos vizsgálatokkal és tesztekkel nyomon követni. Személyes mentorai,nevelői hamarosan otthonukba fogadták, és igyekeztek sok mindenre megtanítani őt: például arra, hogyan kell mosolyogni, hogyan kell a dühünket kezelni.
#img3#Az angol elsajátításával azonban komoly gondjai adódtak. Néhány hónap alatt kb. 100 szót sikerült megtanulnia, ám ezeket is nagyon magas hangon alig érthetően ejtette ki, de továbbra is csöndben volt(hiszen korábban a beszédért büntették).
A későbbiekben hiába tanult meg egyre több szót, képtelen volt ezeket a nyelv grammatikájának segítségével mondattá fűzni, ezért egy jelnyelv elsajátításával küszöbölték ki a kommunikációs problémákat.
A kutatókat izgatta a kérdés: vajon, miért nem boldogul a lány a beszéddel?
Az agyi vizsgálatok megdöbbentő tényekkel szolgáltak: agyának bal fele (amely többek között a nyelv elsajátításában is fontos szerepet játszik), szinte semmilyen aktivitást nem mutatott! Mintha egyszerűen nem is létezett volna...
Sajnos további vizsgálatokra nem kerülhetett sor, mert a lány tanulmányozására kialakított tudós csoport nem kapott több pénzt a munkára (mondván, nem szolgáltattak elég információt), és a lány anyja is megtiltotta a további tesztek elvégzését.
Genie azóta egy speciális otthonban nevelkedik, és minden kapcsolata megszakadt a hajdanában őt vizsgáló tudós-csapattal. Történetét filmen és számtalan könyvben is megörökítették.
KV