Különösen a kamaszkor idején, az identitáskeresés korszakában jellemző, hogy gyermekeink csoportokat, társakat igyekeznek keresni maguknak, s ilyenkor a legnagyobb a veszély, hogy az intellektuális éhségüket valamilyen, számunkra talán ismeretlen, vallási közösség,esetleg szekta fogja kielégíteni.
De honnan tudhatjuk, hogy valóban erről van szó ? A szektákhoz tapadó negatív képzettársítást ugyanis főként az úgynevezett történelmi egyházak adták, ezért fontos ki emelni öt sajátosságot, amely a szektákra és tagjaikra jellemző lehet,. Ha ezeket a jeleket tapasztaljuk gyermekünkön, akkor el kell gondolkodnunk:
- Fekete-fehér látásmód
Gondolkodása átveszi a szekta jó és rossz, fekte és fehér szemléletű gondolkodását. A valóságot nem látja árnyaltan, csak a "mi",tehát a közösség és a kívülállók ellentétét kommunikálja.
- Radikalitás
Szigorúan és kérlelhetetlenül ítéli meg önmagát és másokat is. Öltözködése, magatartása,egész személyisége erőteljesen megváltozik. Az általa igaznak vélt világszemléletet bármilyen eszközzel érvényre akarja juttatni.
3. Leegyszerűsített problémamegoldás
A kérdésekre, problémafelvetésekre sematikusan, betanult képletek alapján reagál.
- Függőség
Túlzottan szoros kötődés az adott vallási csoporthoz, akár napi szintű kapcsolattartás formájában. Családjával, korábbi barátaival lazul a kapcsolat, míg vallási vezető(i) és a közösség ellenőrizheti ,és befolyással bírhat magánéletének több területére is.
- Exkluzivitás
Különlegesnek, kiválasztottnak éli meg életét és hitét. A csoportból való kilépés pedig az üdvösség elvesztésével fenyeget. Összességében jellemző, hogy a szekta tagja nem tud és akar kommunikálni más vallási közösségekkel, egyházakkal.
És mit tegyünk?
Ha úgy érezzük,gyermekünk nincs jó helyen, fontos, hogy őrizzük meg nyugalmunkat, ne hisztériázzunk,és ne is álljunk neki kioktatni. Ezzel pont az ellentétes hatást érjük el. Próbáljuk végig fenntartani vele a kommunikációt,érdeklődjünk,hogy miért fontos számára ez a közösség,mit kap itt.Hallgassuk meg érveit, tapintatosan igyekezzünk a dolgok másik oldalát is láttatni.
Közben tájékozódjunk, szerezzünk információkat(szakirodalomból, ismerősöktől,szaekemberektől, internetről) a közösségről,akár mi magunk is látogassunk el a rendezvényeikre!
Ha pedig a későbbiekben úgy dönt, hogy elhagyja családját,mindig hagyjuk nyitva az ajtót,kapja meg a lehetőséget a visszatérésre!
Forrás: Máté-Tóth András: Szekták vallásszociológiai megközelítésben www.vallastudomany.hu
http://www.apologia.hu/religion/adv-parents.html
K.V.