Legalább is ami a "múzeumválasztékot" illeti, ugyanis egyre több település alapít helytörténeti, néprajzi, vagy a régió híres képzőművészének vagy iparművészének anyagát bemutató múzeumot. Világhírű például a debreceni Déri Múzeum, ahol megtekinthető Munkácsy híres trilógiája, valamint egyre ismertebb a MODEM is, ahol Da Vinci-kiállítás van. De megemlíthetnénk a mátrafüredi palócmúzeumot vagy a pécsi Csontváry Múzeumot. És a sort hosszan folytathatnánk...
De térjünk vissza a főváros intézményeihez! Tudta Ön, hogy Budapesten nyolcvan múzeum van? Vagyis tényleg mindenki megtalálhatja az érdeklődésének megfelelőt, akit a gyógyszerészet érdekel, az látogasson el a Patikamúzeumba, akit a földalatti, az a Földalatti Vasúti Múzeumba.
Mivel mind a nyolcvanat nem tudnánk ismertetni, ezért kiválasztottuk az öt legnagyobb, legismertebb múzeumot, ahova legalább egyszer az életben el kell látogatni, hiszen olyan művek vannak kiállítva, amelyek felbecsülhetetlen értékűek Magyarországnak.
Magyar Nemzeti Galéria: az 1975 óta a Budavári Palotában működő galériában megismerhetjük többek között a magyarországi késő reneszánsz és barokk művészetét, a tizenkilencedik század leghíresebb festőinek műveit, de talán a legérdekesebb látvány a királyi palota egykori tróntermében fogad minket, a késő gótikus szárnyasoltároknál.
Szépművészeti Múzeum: Budapest egyik legszebb helyén található múzeum olyan nagyszabású kiállításokkal hívta fel eddig is a figyelmet magára, mint a Monet és barátai vagy a Giacometti-tárlat.
Műcsarnok: az 1895-ben épült Műcsarnoknak saját gyűjteménye nincs, időszaki tálratokon mutatja be a hazai és nemzetközi művészet legjavát. Eddigi talán leghíresebb és legtöbb látogatót vonzó kiállítása a francia festészet 400 évéből szemezgetett.
Magyar Nemzeti Múzeum: az 1802-ben, gróf Széchényi Ferenc által alapított múzeum nem csupán egy épület, benne értékes tárgyakkal, hanem a magyar történelem egyik emblematikus eseményének is helyszíne.
Petőfi Irodalmi Múzeum: a Károlyi-palotában a legnagyobb írók és költők relikviáit tekinthetjük meg, 2008 közepéig az egyik legkedveltebb magyar regénye köré szerveződik kiállítás: Molnár Ferenc Pál utcai fiúk című műve ugyanis most száz éves!
Szabó Fruzsina