A kedves vendégen pánik lehet urrá, mikor az órarendet szemléli. Milyen órára is menjen? Tae-bora vagy fittboxra? Ezek ugyanazok vagy teljesen különbözőek? A döntést megkönnyítéséhez szeretnék egy kis segítséget nyújtani.
Mindennek az alapja a karate. Gyakorlatilag ennek a mozgáselemiből merít a kickbox és a taebox is. Az utóbbi két sportág szabályrendszere hasonló. Ütéseket és rúgásokat kombinálnak a sportolók, a fejre mért ütések is érvényesek. Az aerobikba ugyanezeket az ütés és rúgásformákat ültették át.
Pontosabban ennek egy kiemelkedő és kezdeményező alakja van, ő pedig Billy Blank. Ő hétszeres karate világbajnokként a jól bevált technikákat zenére kezdte el gyakorolni, így ezért egyedül is végezhető, zsírégetésre alkalmas, feszültséglevezető dinamikus edzésmódot dolgozott ki. Tehát akármilyen néven is szerepel ez az óra az órarendben, abban biztosak lehetünk, hogy nem kell közelharcot vívni és nem fogunk testi sérüléseket szerezni.
Fitt-boksz: inkább az aerobikból merít, mint sem a bokszból. Célja a hangulatteremtés. A különböző kombinációjú ütések és rúgások fejlesztik az állóképességet, oldják a stresszt.
Kickbox, tae-bo: ez a fitt-boksz és az iron boksz közötti átmenetet jelenti. Bár nyilván az óra erőssége az edzőtől is függ. Nem mindegy, hogy az edző kikcbox versenyő volt korábban, netán más küzdősportot gyakorolt, avagy aerobik edzőként végzett el egy kickbox továbbképzést. Akinek a háta mögött küzdősportban eltöltött évek állnak, ő minden bizonnyal keményebb órát fog tartani, és arra ösztönzi a vendégeket, hogy minél pontosabban és koncentráltabban hajtsák végre az ütéseket. Az aerobik edző pedig több aerobikos alaplépést fog bevinni az óra mozgáselemeibe, kevésbé lesz hangsúlyos maga a boksz.
Iron boksz: a nevében az "iron" angolul azt jelenti, vas. Ez is mutatja, hogy ez az óra nagyobb kihívást fog jelenti. Intenzívebb, gyors bokszos ütésekkel rugásokkal. A kevésbé edzettek lehetőleg ne ezzel kezdjék.
A küzdősporttal ötvözött aerobik órákon fontos a megfelelő technika elsajátítása, különben az ütések rúgások nagyon megterhelik az izületeket. Az óra intenzitása miatt a kevésbé edzettek, mást válasszanak, vagy csak miután megkérdezték az edzőt, döntsenek.
Fontos megjegyezni, hogy a küzdősporttal ötvözött aerobik nem önvédelmi sport, az órán megtanult ütések és rúgások nem alkalmazhatóak az "utcán". Ha bárhol megtámadnak bennünket, nem szabad és nem jó úgy ütnünk és rúgnunk, mint az aerobik órán, mert semmi jóra nem fog vezetni!
Csepely Tímea