A kutatók úgy találták, hogy a vizsgálatba bevont 1516 várandós kismama 21,7 százaléka dohányos, ezek 57,2 százaléka pedig nikotinfüggő. Ez alapján a szakemberek úgy becsülik, hogy az USÁ-ban a terhes nők 12,4 százaléka dohányzik.
A tanulmány arra is rámutat, hogy a nikotinfüggő várandós asszonyok nagyobb valószínűséggel mutatták legalább egy mentális rendellenesség ismérveit, mint azok a terhes nők, akik nem dohányoztak. A kutatók szerint jelentős összefüggés van a dohányzás, valamint a pánikbetegség, a súlyos depresszió és a disztimia (enyhe, de tartós depresszió) között.
"Ha belátjuk, hogy ezek a betegségek léteznek, talán könnyebben megértjük azt is, hogy sok nő miért nem képes lemondani a dohányzásról a terhesség alatt, miközben tisztában vannak vele, hogy nem tesz jót sem a saját, sem születendő gyermekük egészségének." - nyilatkozta Dr. Nora D. Volkow, az amerikai Országos Drogellenes Intézet igazgatója.
"Rendkívül fontos, hogy kiszűrjük azokat a terhes nőket, akik valamilyen mentális rendellenesség miatt képtelenek lemondani a dohányzásról, nemcsak azért, hogy azonosítani és kezelni tudjuk azokat, akiknél eddig nem diagnosztizálták a betegséget, hanem azért is, hogy több sikeres leszokási kísérlet legyen." - mondta a szakember.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
Forrás: www.medipress.hu