Szőrtelenítés - igen vagy nem?
A végtagokon hirtelen megjelenő sötét szőrszálak - főleg nyáron - elég sok kellemetlenséget okozhatnak, mégsem tanácsos gyantázáshoz, borotváláshoz folyamodni. Hogy ne erősödjön meg túlzottan a szőrzet, várjuk meg a hormonális fejlődés befejeződését! A serdülőköri túlzott szőrnövés gyakran elmúlik, magától visszaáll normális szintre, addig pedig szőkítéssel enyhíthetjük a problémát! A szőrszálak szőkítésével házi körülmények közt nem érdemes kísérletezni, bízzuk inkább kozmetikusra. A hónalj szőrzetét viszont a későbbiekben sem ajánlott gyantával eltávolítani - ezen a testtájon ugyanis rengeteg érzékeny mirigy található, ami könnyen begyulladhat, esetenként még súlyosabb következményekkel kell számolni - helyette borotvát, szőrtelenítő krémet célszerű használni!
Szeplők anyajegyek és a többiek ...
A hibátlan babőr korszaka véget ért - szeplők, barna anyajegyek tömegesen is megjelenhetnek a legkülönbözőbb helyeken! Nem kell megijedni ettől a jelenségtől, de nem árt ha odafigyelünk rá!
A bőr leégését mindenképpen kerüljük el, hiszen már egyetlen leégés okozhat évekkel később nagyon súlyos problémákat: májfoltokat, nagyméretű anyajegyeket vagy bőrrákot. Az anyajegyek mindaddig veszélytelenek, amíg alakjuk szabályos, felszínük egyenletes és nem változik - de már a legapróbb elváltozást is érdemes bőrgyógyásznak megmutatni.
Segítség elpirultam! Segítség leizzadtam!
A hirtelen fülig pirulás, elsápadás vagy a végtagok kihűlése a korral járó keringési rendellenesség következményei. Nem érdemes foglalkozni ezzel, nemsokára magától elmúlik!
A verejtékmirigyek túlműködése szintén átmeneti állapot, ám amíg fennáll, ügyelni kell a megfelelő higiéniára. Nagy melegben, sportolás után vagy a "nehéz napokon" naponta többször is kell zuhanyozni! Használjunk illatmentes vagy enyhe illatú dezodort (az illatanyagok a bőrrel érintkezve ugyanis könnyen allargiát, gyulladást okozhatnak).
Pattanás - a rémek rémeRitka az a szerencsés tinédzser, akinek a pattanások, zsírosodás nem okoznak gondot!
A legtöbb faggyúmirigy a hajas fejbőrön, az arc és a mellkas középső részén, valamint a háton található. Nyáron a meleg hatására több és lágyabb - könnyebben tisztítható - faggyú termelődik, mint télen. A fokozott faggyútermelés mitesszereket okozhat (kis fekete pöttyök a pórusokban), melyek begyulladt állapotban aknés bőrt eredményeznek. Túl zsíros krémek vagy a túlzottan szárító hatású (alkohol tartalmú) kozmetikumok használata a helyzetet tovább súlyosbíthatja.
A gyulladt, pattanásos bőrrel forduljunk kozmetikushoz, ne nyomkodjuk sajátmagunk, mert életre szóló nyomokat szerezhetünk arcunkon - súlyosabb esetben el is fertőzhetjük a pattanást, ami aztán szétterjedhet!
Ha elfertőzött pattanásokról vagy az egész arcra kiterjedő gyulladásról beszélünk, mindenképpen forduljunk bőrgyógyászhoz. Gyógyszeres kezeléssel szép eredményeket lehet elérni. Lányok esetében gyakran kis hormontartalmú fogamzásgátlót ír fel az orvos, amelyek "mellékhatása" a pattanások megszűnése.
A bőrgyógyász vagy a kozmetikus munkáját azonban csak rendszeres otthoni ápolással tehetjük teljessé!
Az arcbőr otthoni ápolása
Az arcbőr mindennapos ápolása váljon rutinná reggel-este, akárcsak a fogmosás! A fiúk azt gondolhatják, ez valami nőies dolog és "ciki" ilyesmivel tölteni az időt. Érdemes elgondolkodniuk azon, hogy nem sokkal cikibb-e csúf, gyulladt pattanásokkal rohangálni! A fiúk részére kaphatók speciális, gyorsan felszívódó illatmentes kozmetikumok, amelyekkel biztosan könnyebben megbarátkoznak!
Az otthoni bőrápolás kulcsszava a tisztítás. A zsíros bőrre kifejlesztett "szappanszerű", habzó tisztítók vagy tisztítórudacskák mélyen és alaposan eltávolítják a fölösleges faggyút, szennyeződéseket, sminket. A tisztítás nemcsak este, hanem reggel is nagyon fontos, mivel éjszaka a kiválasztás során a bőr felszínére kerülő faggyútól, verítéktől alaposan meg kell szabadítani a bőrt. Arckrém helyett válasszunk hidratáló zselét (minél kevesebb illat- és színezőanyaggal!) vagy a faggyútermelést szabályozó krémzselét.
A mindennapos arcápolást heti 1-2 alkalommal finom szemcséjű bőrradír használatával és bőrnyugtató pakolásokkal egészíthetjük ki. Házi pakolásként kitűnő pórusösszehúzó a tojásfehérje 2-3 csepp citromlével, tápláló pakolást készíthetünk élesztőből és kefírből a szeletekre vágott uborka pedig kitűnő frissítő, hidratáló minden bőrtípusra!
Természetes szépségAz újságokból, tévéből túláradó agyonsminkelt modellek azt sugallják: maszkírozd magad nap mint nap. Mi szakmabeliek tudjuk, hogy ezek a modellek a magánéletben a lehető legritkábban használnak sminket. Az ápolt bőr és haj a legszebb éke egy tinédzser lánynak - nem kell 5 évvel idősebbnek látszani (hamar eljön az a kor, amikor mindent megteszünk, hogy fiatalabbnak tűnjünk). Ha már muszáj sminkelni törekedjünk az üde, természetes hatásra: egy kis mattító púder, színezett szájfény és szempillafesték kiemeli a szép vonásokat.
Végül - nem nevelési célzattal! - meg kell említeni, hogy az alkohol és a dohányzás olaj a tűzre a gyulladt bőr esetében. Akárcsak a nehezen emészthető, zsíros, füstölt ételek, az olajos magvak és a túl sok csoki. Persze mindenről nem kell lemondani csak egy kicsit oda kellene figyelni az arányokra és az egészségesebb életvitelre: több mozgás, sportolás szabad levegőn(!), elegendő mennyiségű víz vagy gyógytea (pl. csalán) fogyasztása (napi 2 liter). A kóla és a kávé nem számítanak folyadékpótlásnak, ugyanis vizet vonnak el a szervezettől!