Mi a prosztata?
A prosztata, vagy más néven dülmirigy egy gesztenye nagyságú mirigyes szerv, amely húgyhólyag és a medencefenéki izomzat között helyezkedik el, a húgycsövet veszi körül. Ez a szerv olyan mirigyváladékot termel, amely a spermiumok mozgását segíti elő. Az életkor előrehaladtával számos változáson - elsősorban növekedésen - megy keresztül, húszéves kor táján éri el normál méretét, majd a férfiak ötvenes-hatvanas éveiben újra növekedésnek indul.
A prosztata betegségei
A dülmirigynek három tipikus betegsége van, a prosztatagyulladás, a prosztatatúltengés, valamint a prosztatarák. E három kór tünetei rendkívül hasonlítanak egymásra, ezért ha a következő jelek bármelyikét is észreveszi magán, forduljon urológushoz, aki kivizsgálja, pontosan mi is a probléma.
A prosztatarák tünetei
Figyeljen a vizelésre! Ha valamilyen változást érzékel, például gyakrabban kell kimennie, mint eddig, és főleg éjszaka tör magára az inger, kezdjen el gyanakodni!
Árulkodó tünet az, ha a vizelést nehezen tudja elindítani, gyenge vagy időnként megszakad. Főleg, ha égető, fájó érzés is párosul ehhez. Ezeket mind a prosztata megnagyobbodása okozza, amely összenyomja a húgycsövet.
Egyes esetekben a daganat betöri a húgycsövet, illetve a húgyhólyagot. Ilyenkor vér jelenik meg a vizeletben és az ondóban.
Figyeljen a tompa gáti, deréktáji és keresztcsonttáji fájdalmakra, ugyanis ezek a daganat terjedését jelezhetik!
A prosztatarákban szenvedőknél is megjelennek az általános rákos tünetek, mint gyengeségérzés, a fogyás, a vérszegénység stb. Ha a daganatnak már áttétei is vannak, akkor csontfájdalom, váratlan csonttörések jöhetnek létre.
Vizsgálati módszerek
Igen, ettől fél a legtöbb férfi, és valóban, nem kellemes egy urológiai vizsgálat. Azonban az egészségük többet ér! Az orvosok azt ajánlják, hogy minden ötvenévesnél idősebb férfi rendszeresen járjon el szakrendelésre.
Ha a fenti tünetekkel jelentkezik az orvosnál, az valószínűleg kétfajta vizsgálatot fog végezni. Az egyik a fizikális, amely során a prosztata hátsó felét tapintja meg a végbélen keresztül, ugyanis ilyenkor érzékelhetők azok a csomók, amelyek akár rosszindulatú daganatok is lehetnek.
A következő lépés a vérvizsgálat. A vérből ugyanis ki tudják mutatni a PSA-t, vagyis prosztataspecifikus antigént, amelynek minél nagyobb a mértéke, annál valószínűbb a daganat jelenléte. Ugyanakkor a PSA megnövekedett szintje jelezheti a prosztatanagyobbodást és egyszerűen az életkor előrehaladtát is.
Ha az eredmények nem zárják ki a daganatot, akkor további - ultrahangos, szövettani - vizsgálatokra számíthat.
A prosztatarák stádiumai
Első stádiumba tartozik a betegsége, ha a daganat még nem lépte túl a prosztatát, tünetek sincsenek.
Második stádium: a daganatsejtek most is a szerven belül találhatók, azonban az első tünetek már megjelennek.
Harmadik stádium: a daganat kiterjed a környező szervekre is, mint amilyen az ondóhólyag.
Negyedik stádium: Továbbterjednek a ráksejtek a csontokra, a nyirokcsomókra, valamint más szervekre, tüdőre, májra.
Kezelése
Természetesen attól függ, melyik stádiumban kapták el a rákot. Ha viszonylag korán, akkor a prosztataeltávolítás a legjobb megoldás, teljes gyógyulás is várható. Ez a műtét azonban a komoly beavatkozások közé tartozik, következménye lehet az impotencia vagy vizelettartási problémák - de csak az esetek kisebbik részében.
Sugárterápia: a besugárzás a prosztata daganatos sejtjeit támadja meg, ugyanakkor természetesen hatással van a környező szövetekre is, mellékhatása lehet a végbél és a húgyhólyag gyulladása, amelynek következtében vizelési és széklelési nehézségek alakulhatnak ki, valamint csípő érzés.
Hormonterápia: mivel a férfi nemi hormonok elősegítik a tumor növekedését, ezért ez a terápia megszünteti a tesztoszteron termelését.
Citosztatikus módszerek: a rák előrehaladott állapotában, áttétek esetén alkalmazzák, a daganatsejteket elpusztító gyógyszerekkel.
Alternatív módszerek
Homeopátia: jó kiegészítője lehet a kórházi kezelésnek, ugyanis a legutóbbi kutatások azt találták, hogy hatásos a rákos megbetegedésekkel szemben is.
Vegetáriánus diéta: a rostokban gazdag, ugyanakkor zsírszegény diéta stresszmentes életmóddal (meditáció) párosulva csökkenti a szervezet PSA-szintjét - állítja egy amerikai kutatás.
Citrusfélék. A kínai orvoslás szerint a citrusfélékben megtalálható citruspektinek hatásosak a prosztatarák ellen, ugyanis megakadályozzák a rákos sejtek osztódását.
Hipertermia: más néven hőkezelés, amelyet nemrég fejlesztettek ki, ma azonban már elérhető a betegek számára is. A hő hatására egyes tumorsejtek elpusztulnak.
Zöldtea: az ebben található polifenolnak rákmegelőző és terápiás hatását is kimutatták.
Egyéb gyógyfüvek, növények: csalán, füzikevirág, tökmag.