Magyarországon jelenleg évente hétezer amputációt végeznek érrendszeri problémák következtében. Ez az érték százezer lakosra vetítve a háromszorosa a nyugat-európai műtétek számának. Becslések szerint hazánkban 800 ezer artériás érbeteg él, ebből 400 ezer állapota súlyos. A mofetta gáz a betegek jelentős részénél megállítja az állapotromlást, segítségével az amputáció sok esetben elkerülhető, amely költségmegtakarítást jelent az egészségügy számára. Az 1800 négyzetméter hasznos területű intézmény 300 beteg folyamatos ellátását teszi lehetővé - mondta el dr. Gyetvai Gyula, a gyógycentrum igazgatója.
A Mátraderecskei Önkormányzat által létrehozott gyógyközpont 420 millió forintba került. Ebből 185 millió forint a Széchenyi-terv keretében érkezett, a vidékfejlesztési keretből erre a célra 40 milliót kapott a község, a fennmaradó 195 millió forintot pedig az önkormányzat részben a költségvetéséből, részben hitelből fedezte - mondta el a falu polgármestere. Zám Ferenc kiemelte, a Mátraderecskei Önkormányzat jelentős gyógyászati-turisztikai potenciált lát a beruházásban, már folynak a tárgyalások egy később apartman hotelként működtetendő lakópark beruházásról.
A mofetta hatásmechanizmusa
A felszívódó gáz hatására a bőrerek lokálisan kitágulnak, a kapilláris keringés fokozódik, az áramlási sebesség nő. Ezeket a haemodinamikai változásokat kapillármikroszkópos vizsgálatok jól demonstrálják, de a perifériás érreakció a "fürdés" alatt az érintkező bőrfelületen szabad szemmel is látható. A keringésbe jutó széndioxidnak általános hatásai is vannak. A vénás- és nyirokvisszaáramlás fokozódik, a vérraktárak kiürülnek, különböző mérési eredmények alapján 250-1300 ml-rel több vér jut a keringésbe. A szív verő- és percvolumene körülbelül 30 százalékkal nő, a koronáriák kitágulnak, a pulzusszám gyérül, a vérnyomás 20-25 Hgmm-rel mérséklődik. Végeredményben a széndioxid hatására a keringés teljesítménye nő, a vérelosztás a perifériás cirkuláció szempontjából is kedvezőbbé válik.
A mátraderecskei mofetta története
Lakossági bejelentések 1992-ben jelezték a gázszivárgás növekedését, mely miatt földtani, kémiai, fizikai, radiológiai és gyógyászati vizsgálatokat végeztek a jelenség tulajdonságainak megismerésére, illetőleg a gyógyászatban történő hasznosítására.
A Mátraderecske térségében felszínre érkező gáz nagy mennyiségű, erősen töredezett triász kori karsztvíztároló rétegekből származik. A mélységi eocén vulkáni andeziten keresztül a gáz a felszín közelébe szivárog, ott a gázrekesztő fiatal üledék takarója alól 1000 méter mélységből átlagosan 400 l/óra intenzitással tör a felszínre. (Vulkáni utóműködésként gyakran jelentkezik gázkiömlés, aminek összetevői a bőrön át, valamint a légzéssel a véráramba bejutva gyógyító hatást fejtenek ki. A geológusok a jelenséget MOFETTA-nak nevezik.)
Vizsgálatok alapján az Egészségügyi Minisztérium Országos Gyógyhelyi és
Gyógyfürdőügyi Főigazgatósága a természetes módon feláramló és gyógyászati célra foglalt széndioxid gázforrás gázát 1999-ben gyógygázzá, a létesítményt gyógygázfürdő intézménnyé minősítette.