Életünk második otthona a munkahely. Vannak, akik 14-16 órákat dolgoznak és szinte óhatatlan és kivédhetetlen, hogy ne szövődjenek munkahelyi románcok. Viszont ez egy nagyon veszélyes terep. Miért is?
Magyarországi felmérések nem állnak rendelkezésünkre, így ki kell tekintenünk a világba, hogy mi is a valóság. A Gewiss felmérése szerint a válások negyven százalékát okozza munkahelyi kapcsolat, a férfiak huszonnyolc százalékának volt már viszonya valamelyik kolléganőjével, a nőknél pedig tizennyolc százalék ez az arány. A Reuters felmérései szerint (kétezer 18-35 év közötti hölgyet kérdeztek meg) a nők húsz százaléka lenne kész testi kapcsolatra főnökével, és hatvan százalékuk volt már szerelmes valamelyik férfi kollégába. Amerikai adatok szerint az ottani munkavállalók ötvenkilenc százalékának volt vagy van szerelmi ügye kollégával, egyharmada élt már szexuális életet a munkahelyen. Kanadai felmérések szerint a megkérdezettek negyvenkét százalékának volt már romantikus viszonya a munkahelyén.
A második otthonunk a munkahelyünk. Napjaink divatja a karrierépítés, független férfiak és a nők a jövőbeni presztízs és nagyobb vagyon reményében képesek feláldozni a magánéletüket, a szabadidejüket, és "munkaalkoholistává" válnak. Ez azt is jelenti, hogy a magánéletüket is a munkahelyükön élik, vagyis a párkapcsolati igényük terepe lesz a dolgozóhelyük. A csapatépítő hétvégi kiruccanások jó alkalmat adnak, hogy a munkatársak jobban megismerjék egymást. Némi alkohol elfogyasztása után bátran megvallják vonzalmaikat, s máris kész a viszony. Egy ideig jó hatással van ez a dolgozókra. A titkos kapcsolatok megédesítik a munkával töltött időt. A legnagyobb veszélyt azonban a románc elmúlása jelenti. Mert míg "dúl a love", addig minden szép és jó, csak ha elmúlik, akkor kezdődnek a problémák. A munkatársi viszonyba belekeveredik a csalódás, a feszültség ott lesz a megbeszéléseken, az együttműködésben. A produktív viszonyból harcok lesznek, s a felek megpróbálnak ott keresztbe tenni a másiknak, ahol csak tudnak. S a végén valakinek munkahelyet kell változtatni, mert tarthatatlanná válik a helyzet.
A munkahely világa különösen kedvez a kettős életvitel: otthon feleség/férj, család, a munkahelyen szerető kialakulásának is. A problémát csak az jelenti, hogy a családos személy nem szeretné felrúgni otthoni kötelékeit, s a harmadik fél csalódni fog. Egy ideig tűri, hogy ő az, akinek csak néhány lopott óra, hétvégi csapatépítéssel egybekötött együttlét jut, majd feltámad benne a féltékenység szörnye, s többet akar. Még nehezebb a helyzet, ha a titkos munkatársi románc kitudódik, s a kollégák gonosz intrikáit is el kell viselni.
A munka világában kialakult egy fogalom, melyet munkahelyi zaklatásnak neveznek. Eszerint az egyik fél vonzalmat érez munkatársa iránt, s mindent megtesz azért, hogy megkapja a kiszemelt kollégát. Rendszerint a másik fél nem akar semmiféle szexuális viszonyba belemenni, ezért a kikosarazott kezdeményező bosszúból megnehezíti a munkatárs életét. Általában ez a viszony a férfi főnöktől indul a fiatalabb kolléganő irányába. De a történetek az idősebb főnöknőről is szólnak, aki fiatalabb férfi kollégáját szeretné megkapni. Az Amerikai Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában végzett felmérések alapján a nők 42 százaléka számol be arról, hogy élete során átélt szexuális zaklatást, 29 százalékuk pedig gyakran került ilyen szituációba.
Magyarországon nincs külön törvény a szexuális zaklatásról, a Munka törvénykönyve sem rögzíti a munkahelyi szexuális zaklatás tilalmát, csupán a megkülönböztetés általános tilalmára lehet hivatkozni. Németországban 1994-ben fogadták el az alkalmazott-védelmi törvényt, ami kifejezetten a munkahelyi szexuális zaklatásokat hivatott megfékezni. Hazánkban egyelőre nincs ilyen törvény készülőben.
Mit tegyen tehát az az alkalmazott, ki az állását félti? Vagy behódol, vagy vállalja a megpróbáltatásokat, vagy tovább áll. Egyre többeknek kell azzal is szembesülni, hogy az előbbre jutás ára szexuális kapcsolat a döntéshozóval. Kis hazánkban egyelőre látens a probléma, hiszen nehéz bizonyítani, nincs törvény, mely védeni a sérelmezettet.
Csak egy jó tanáccsal tudunk szolgálni: házinyúlra nem lövünk! Vagy ha mégis elsül a puska, akkor be kell vállalni a munkahely-változtatás kockázatát is. Mégis illik megjegyezni azt, hogy a házasságok jelentős aránya munkahelyi szerelemből fakad...
(Az statisztikai adatok forrása: http://www.eletescsalad.hu/modules.php?name=Magazin&file=article&sid=155)