Svéd tinédzsek két százaléka csak antidepresszánsokkal képes élni - derítette ki egy vizsgálat. Ezeknek a szereknek egy része ráadásul köztudottan fokozza az öngyilkosságra való hajlamot!
Ám más, fejlett országokban is egyre markánsabban jelenik meg ez a probléma.
Úgyhogy figyeljünk jobban oda csemetéinkre, hangsúlyozzák az orvosok, ugyanis a gyermekkorban fellépő depresszió sokkal súlyosabb, mint a felnőttkori, így kezelése is nehezebb. Az adatok megdöbbentőek: mégis ez a komoly betegség viszi a pálmát a tíz- és tizennyolc évesek körében, ebben szenvednek a legtöbben.
A gyermekkori depresszió leggyakoribb tünete a folyamatos sírás, a lehangoltság, a tanulási eredmények romlása, fokozott szorongás bármilyen helyzetben.
Kisiskolás betegeknél megfigyelhető a ceruzák és tollak kényszeres rendberakása, az addigi kedvenc játékok elutasítása.
Ha súlyosabb az eset, akkor akár alvászavar, étvágytalanság, bűntudati elemek és nap közbeni hangulatingadozás is felléphet. A mélypont általában a reggel.
Persze ilyen jelenségek szinte bármelyik kamasznál előfordulnak néhanapján. Gond akkor van, ha a tünetek folyamatosan fellépnek gyermekünknél.
A felismerés ezen jelek ellenére ebben az életkorban nagyon nehéz, hiszen a depressziót elfedhetik az alkohol- és drogproblémák, a szülőkkel való hadakozások, valamint az egyébként is jelentős szorongás.
Természetes, ha ilyenkor a szülő sokkal nehezebben ismeri fel a depresszió tüneteit, emiatt nem is kell hibáztatni őket. Hiszen pont a tízéves kortól kezdődő időszak az, amikor gyermekünk legnehezebben nyílik meg nekünk, valamennyire mindig eltávolodik a családtagoktól.
De ha olyan esemény következik be a család életében, amely felborítja a kiskamasz életét, megszokott környezetét, akkor még hangsúlyosabban figyeljünk oda rá! Ilyen lehet az iskolaváltás, költözés, elszakadás a régi barátoktól, kistestvér megszületése, vagy közeli hozzátartozó halála.
Ilyen esetekben előfordulhatnak akár pszichoszomatikus betegségek is, főleg lányoknál. Lehet, hogy a gyakori ájulás vagy rosszullét pont a háttérben húzódó depresszióra próbálja felhívni a figyelmet. Ezek mind-mind segélykiáltások!
A segélykiáltásokat azonban hányszor nem halljuk meg! Ez pedig a legkomolyabb következménnyel járhat: a gyerek öngyilkos lesz.
Bár ritkán hallunk erről, évente 25-30 serdülő vet véget önkezével életének Magyarországon. És akkor még nem is beszéltünk azokról, akiknek nem sikerül! Ők kapnak még egy esélyt. Amit nemcsak nekik, hanem családjuknak is meg kell becsülniük!
Sz.F.