Korábban úgy hitték, hogy ezt az ösztrogének hiánya okozza, ezért főleg a változókor betegségének tartották. Minthogy azonban fiatal nőknél is előfordulhat, ezért nem a hormonok, hanem - amint azt szövettani leletek vizsgálatai is bebizonyították, - a kötőszövet betegsége.
A kraurózis heveny időszakára a nagyajkak és kisajkak megduzzadása, vérbősége, és égő fájdalom jellemző. A betegség előre haladtával a szeméremtest sorvadni kezd, és a gyulladás jelei mérséklődnek. A vulva kötőszöveti rostjai széttöredeznek, és helyüket zsugorodó hegszövet veszi át. Idült szakasza általában idős korra jellemző, melynek nem is tulajdonítanának nagy jelentőséget, ha az nem járna kínzó viszketéssel.
Érdemes tehát figyelni a hullámzó lefolyású heveny fájdalmakra és a viszketésre, mert a kraurózis rákot megelőző állapotnak is tekinthető. A szeméremtest időszakos kötőszöveti állapotának vizsgálata ugyanis akkor a legindokoltabb, ha az a hám elszarusodásával is jár. Feltétlenül orvossal kell ellenőriztetni, és kezelését megbeszélni.
Hatékony lehet a problémára a szakember által előírt kenőcskombináció, valamint a szeméremtestbe adott gyulladás és fájdalomcsökkentő injekciók és érzéstelenítők. A kínzó viszketés megszüntetésére végső megoldásként szóba jöhet a szeméremtest idegi ellátásának megszüntetése, sőt a szövetek eltávolítása is. A műtéti megoldásokra azonban többnyire idős korban kerül sor.