Persze vannak már jól bevált receptek, ám ezek is csak ciklikusan ismétlődő megoldások minden nyáron,- a porontyaink számára.
Egyszerűbb(?) a dolog, amíg a gyerek csak óvodás, vagy általános iskolás, mert ha szerencsénk van, egy- két hétre bevállalják a nagyiék, esetleg egész nyárra is, de akkor néhány csomag nyugtatóval együtt.
- Szervezhetjük és összehangolhatjuk a szabadságokat, hátha még egy közös családi nyaralás is összejön, rosszabb esetben azonban felváltva hol apás, hol anyás felügyeletet kaphat a gyerek.
- Ha időben észbe kaptunk, akkor egyik nyári táborból a másikba költöztethetjük csemeténket, - ha bírja lelkileg, mi meg anyagilag.
- A kevésbé tehetősek "bedughatják" a "kölköt" egy napközis táborba, amely akkor a legbrutálisabb, ha az éppen egy iskola épületében van...!
Mi van még?
- Rábízhatjuk a nagyobb tesóra, amiért azonban egyikőjük sem fog lelkesedni a generációs különbségek miatt.
- Felfogadhatunk jó pénzért egy bébiszittert, aki majd a nyár nagy részében is pótol bennünket.
- Akaszthatunk a nyakába egy kulcsot, (a szomszédnál biztonsági okokból hagyhatunk egy pótot is), és feltölthetjük a mobilokat háromszorosára, hogy naponta többször is ellenőrizhessük egymást.
- Bezárhatjuk a lakásba őket, de természetesen ez még tréfának is a legrosszabb megoldás.
Ha pedig már 12 éven felüli, akkor aggódhatunk a baráti társasága miatt, és akkor is ha kerékpárra pattan és kirándulni megy, ha horgászni indul a víz mellé, ha a városban kószál és idegenek szólítják le az utcán, ha koncertre vagy táborba készül, ha strandra megy, de még akkor is, ha egész nap a számítógép előtt ül....vagy ha éppen nyári munkát vállal.
Mit tehetünk a sok "ha" ellen?
A legcélszerűbb, ha leülünk, és okosan elbeszélgetve felkészítjük a őket a rájuk leselkedő nyári veszélyekre.
Mindenképpen megnyugtató lehet a szülő számára is, ha a gyerekkel közösen kidolgozzák és megbeszélik a napi vagy hetitervet: tudatosítják csemetéjükben, hogy mikor és kihez fordulhatnak veszély esetén(szülő, közeli szomszéd, barát szülei,).
Jó, ha a fontos telefonszámok mindig szem előtt vannak a falon, üzenetek, jelzések módjait sem árt tisztázni, ha a tervtől elérő program adódik...stb.
Bárhova is indul a gyerek, fontos hogy az alapvető szabályokra, a lehetséges veszélyekre figyelmeztessük, és ezekről időben tájékoztassuk.
Előzzük meg a bajt, és figyeljünk jobban a saját és "egymás" gyerekeire, hogy igazi önfeledt szabadság és ne rémálom legyen ez a nyár... egyikünknek sem.
Kellemes nyarat és balesetmentes vakációt Mindenkinek!