A Gyerekklinika előtt ül minden nap. Fejét leszegi, egy szót sem szól, csak egy kis műanyag pohár - benne pár aprópénzzel - jelzi, hogy koldul. Ahányszor - lányom kezelése miatt - arra visz az utunk, mi is teszünk a pohárkába pénzt. Ilyekor nem néz fel, csak halkan megköszöni, és áldást kér ránk. Mindig megborzongok.
Az adakozásról molyoltam gondolatban, s mostanában találtam a következő idézetre: "Aki adakozik: bűnt követ el"
Mit jelenthet ez? Jézus Tamás Evangéliumbeli szavai arra utalhatnak, hogy az adakozás egyfajta pótcselekvés lenne? Annak bizonyítása és megmutatása, hogy mennyire jó vagyok én, mennyire szeretem a másikat? Valóban, az ilyesfajta adakozás veszélyes?
Azt hiszem, igen.
A Korinthusiaknak írt levelében (2Kor.9,6-9.) Pál apostol is arra figyelmeztetett, hogy Isten a jókedvű adakozókat kedveli, s nem azokat, akiket a kényszer vezérel arra, hogy másokkal jót tegyenek.
Ezért van az, hogy: "Van, aki bőven osztogat, mégis gyarapszik, más meg szűken méri járandóságát, mégis ínségbe jut." ( Példabeszédek 11:24).
A belső indíttatás tehát egyáltalán nem mindegy, hiszen csak arra száll vissza adakozásának jósága, aki szeretettel és irgalomból ad.
Nem véletlen, hogy Deepak Chopra is az élet második spirituális törvényeként említi az Adok-kapok törvényét, mely azon alapul, hogy a világban semmi nem állandó. Minden mozgásban van, és minden kapcsolat adásból és kapásból áll. Ha adunk, akkor kapni is fogunk, és fordítva.
Ha feldobsz valamit, az vissza is fog térni a földre; ha odaadsz valamit, azt vissza fogod előbb utóbb kapni. Vagyis például minél több szeretetre vágyunk, annál többet kell belőle adni; és minél több örömöt akarunk kapni, annál többet kell belőle adnunk. Adni és kapni tehát a világegyetem energiaáramlásának két arca.
És ebben a pénz mozgása sem kivétel! Milyen érdekes, hogy a bőség szó eredete (a latin affluere) áramlást jelent. Vagyis a bőség nem más mint a javak áramlása, a pénz pedig életenergiánk szimbóluma, a világnak tett szolgálataink eredménye.
"Aki szűken vet, szűken is arat, s aki bőven vet, bőven arat"- ahogy a Bibliában is olvashatjuk.
Fontos tehát -Chopra szerint-, hogy ne akasszuk meg a pénz áramlását.
Ő is kihangsúlyozza azonban a szándékot: mind az adó, mind a kapó részéről a boldogság jelenléte nagyon fontos!
Ne váljon hát rutinná a segítség, ne legyen a heti jócselekedet letudva azzal, hogy pár aprót bedobsz a kolduló kalapjába. Tudd, és érezd, miért teszed mindezt!