A stressz viszont a családi kapcsolatok elsőszámú megrontója. Egy idegesen odavetett szó, egy csípős megjegyzés, amit nem volt erőnk magunkban tartani, elég ahhoz, hogy felboruljon az otthoni béke. És ha esténként a családunkkal veszekszünk, harcolunk, honnan nyerünk erőt a nappali munkához?
Banálisan hangzik, de a fenti tetemes problémasornak elejét vehetjük azzal, ha mindennapjainkba "stresszoldó szüneteket" építünk. Ezek voltaképpen napi 5 percnél nem többet igénybe vevő, lazító gyakorlatok, melyekkel plusz energiatartalékhoz juthatunk. Így nehezebben jövünk majd ki a béketűrésből.
A lazítás alfája és ómegája a helyes, mély légzés. Fektesd az egyik kezed a mellkasodra, a másikat a hasadra. Kilégzéskor nyomd meg picit először a hasad, hogy a hasi kilégzés tökéletes legyen, majd a mellkasod, hogy abból is minél több levegő távozzon.
Ezt hívjuk teljes kilégzésnek. Ha jól csináltad, az ilyen kilégzés automatikusan aktiválja a belégzési reflexet. Figyeld, hogy a belélegzett levegő a hasadba áramoljon.
Rendszeres gyakorlással elérhető, hogy a tökéletes légzés legyen munka közben is a természetes. Ezzel javulhat a koncentrálóképességünk is.
Aztán jöjjön egy kis frissítő karizom-gyúrás! Először az egyik karon a kezünkkel mintegy görgessük az izmokat a csont körül, jól gyúrjuk át, majd ütögessük az izmokat végig, a felkartól a kézfejig. A gyakorlat vérkeringés-serkető hatását lemérheted, amikor még csak az egyik karoddal végeztél.
Most szorítsd ökölbe a kezed 5-8 másodpercig, aztán ereszd el az izmaidat. Egyenként csináld, ne két kézzel egyszerre, s közben tudatosan figyelj az izomfeszesség változásaira és legalább ötször ismételd meg!
Bár nem tudsz róla, de az imént éppen a "progresszív izomlazítás" módszerét alkalmaztad., melyet a 20. század közepén egy Edmund Jacobson nevű orvos talált fel.
A módszer arra a megfigyelésre épül, hogy nemcsak a stressz és a félelem okoz izomösszehúzódást, de a megfeszített izmok hirtelen elernyesztése is nyugatató hatású lehet.
Ha egy izmodat tudatosan megfeszíted és ellazítod, megismered annak a bizonyos izomnak a feszességi fokozatait. A nagyon görcsölős emberek már alig érzékelik a megfeszített és az ellazult állapot közti különbséget.
A progresszív izomlazítás lényege, hogy az 5-7 másodperces megfeszítéseket és utána elernyesztéseket izomcsoportonként kell alkalmazni a testen, mély lélegzés közben. A kéz izmainál, az ujjaknál kezdjük, majd sorban a felsőkar, az állkapocs, a nyelv, az arc következik.
A nyak izmainak megfeszítése úgy történik, hogy fejünkkel oldalt fordulunk, mintha az állunkkal a vállunkat akarnánk megérinteni, majd ernyesszük el az izmokat. A nyak után a vállak felhúzása és eleresztése jön, majd a hasizom, a farizom, a combok, a vádli, végül a láb ujjainak feszítése-ernyesztése.
A módszer előnye más relaxációs technikákkal szemben az, hogy könnyen és gyorsan megtanulható, az eredmények már rövid idő után érzékelhetőek.
D.D.L.