Kezdjük a keretnél!
A keret tisztításánál vigyázzon, hogy a lencséket ne érje fizikai behatás. Szemüvegét ne lencsével lefelé tegye le, mert felületük megkarcolódhat. Ennek megelőzésére ma már léteznek olyan bevonatok, amelyek tartósabbá teszik a műanyag lencsét, megnövelik azok élettartamát. Az utóbbi évek legjelentősebb fejlesztései által a szemüveglencse olyan felületkezelést kaphat, amely által akár 3x karcállóbbá válik.
A modern keretek strapabíró anyagokból készülnek, mégis előfordulhat, hogy megsérülnek, mert a kényelmes viselet elérése érdekében sokszor igen vékonyak és könnyűek. Amikor leveszi szemüvegét, két kézzel fogja meg a száránál, különben eldeformálódhat. Ezt követően elvégezheti a keret tisztítását langyos, esetleg folyékony szappanos vízben puha törlőkendő segítségével.
Óvatosan a lencsével!
Először öblítse le a szemüvegét folyó, langyos víz alatt, hogy a kemény, karcolásokat okozó porszemektől megtisztítsa.
A zsíros foltok eltüntetésére használjon folyékony szappant.
Törölje meg a lencsét egy tiszta, puha törlővel, amelyet optikusánál vásárolhat. A kendőket ajánlatos időnként kimosni, öblítőt azonban ne használjon tisztításukkor, mert az öblítő homályos réteget hagyhat a lencsén.
Papírzsebkendő és papírtörlő nem alkalmas a szemüveg tisztítására, mert ezek durva farostokat tartalmaznak, melyek tartósan károsíthatják a lencséket.
Mi fán terem az ultrahangos tisztítás?
A rendes éves szemvizsgálat során, praktikus dolog látszerészénél elvégeztetni a szemüveg ultrahangos tisztítását. Ez a szemüveg tisztításának gyors és hatékony módszere. Az ultrahang rezgései még a legnehezebben eltüntethető piszkot is lekoptatják a lencséről, még az egyébként nehezen elérhető helyekről is.
Látszerészétől kérhet egy kisebb szemüvegszervizt is. Ilyenkor minden csavart meghúznak, a szárakat kiegyenesítik, az orrnyerget beállítják, hogy szemüvege ismét tökéletesen illeszkedjen arcára.
Ha szemüvegét nyomás vagy ütődés éri és eldeformálódik, célravezetőbb nem saját kezűleg próbálni megjavítani, hanem optikusra bízni a beállítást, aki rendelkezik az ehhez szükséges eszközökkel.
És hogyan tároljam?
Tárolásra ne durva, kemény felületű helyet válasszon
Szemüvegét ne a lencse domború oldalára tegye le
Használjon megfelelő méretű, kemény szemüvegtokot, ez adja a legjobb védelmet szemüvegének
Mivel tisztítható?
Az agresszív kémiai anyagok a lencsékben maradandó károsodást okozhatnak. Igyekezzen elkerülni szemüvege acetonnal, ammóniával, éterrel, ragasztóval, parfümmel, hajlakkal, háztartási tisztítószerekkel és rovarirtó szerekkel való érintkezését.
Számít a hőmérséklet?
Igen! Lehetőleg ne tegye ki szemüvegét nagy hőmérsékletingadozásoknak. A lencsék és a keret más-más anyagból készültek, amelyek másképpen reagálnak a különböző hőmérsékletekre, így az extrém hőmérsékleti változások deformációt okozhatnak.
Forrás: Hoya Lens Hungary