Az emberi lét egyik nagy tragédiája, hogy rég elfeledtük a természettel való egységélményünket.
Hogy is mondja Jézus? :"A rókáknak van barlangjuk, a madaraknak fészkük, de az Ember Fiának nincs hol lehajtania fejét".
Igen, idegenek lettünk, s gyógyíthatatlannak tűnő sebeket ejtettünk, ejtünk azon a világon, ahová küldettünk. De vannak közülünk jó néhányan, akik igyekeznek ezeket a sebeket gyógyítani, a fájdalmat csillapítani.
Van egy Klub, egy értelmiségi vitafórum, ami 1968-ban alakult, és a világ globális gondjainak feltárására vállalkozott, írta a clubofrome.org.
Ha egy pillanatig most azon gondolkodna, hogy jó lenne belépni e klubba, ki kell ábrándítanom: már tagjainak száma is korlátozott, hiszen maximum százan lehetnek.
A Római Klub tudósok, gazdasági szakemberek, üzletemberek, államfők által létrehozott szervezet, melynek célja, hogy a világ problémáira átfogó, hosszú távú megoldást találjon. Mindezt politika, pénzügy és ideológiamentesen.
Az aktív tagok mellett tiszteletbeli tagok is csatlakoztak hozzájuk, akik között olyan neveket találunk mint Göncz Árpád, Vaclav Havel, Enrique Iglesias vagy Beatrix királynő.
A Római Klub tagjai alapító okiratukban hangsúlyozzák az optimista, tevékeny és állhatatos emberi viselkedést, a változtatásokra való hajlandóságot és akaratot, amely a jövőre fókuszáló, jövőjéért felelős ember sajátja kell, hogy legyen.
Kiemelten foglalkoznak a környezet problémáival, erre utal az is, hogy első jelentésük is, mely 1972-ben készült, szintén e témakörben született, és tulajdonképp egy globális pusztulás képét rajzolta meg.
A növekedés határai (The Limits to Growth) című írás arra hívta fel a figyelmet, hogy a világ népességének ilyen ütemű növekedésével, a környezet szennyezéssel és iparosítással, hamarosan kimerítjük erőforrásainkat. A probléma égető, hisz a Föld népessége megduplázódott 1950 óta, ennek pedig komoly hatása van a környezetre, egészségügyre, a foglalkoztatásra vagy az élelmezésre is.
A Klub egyik fontos feladatának jelenleg is a környezettudatosság elterjesztését, az okozott károk csökkentését, bolygónk lehetőségeinek felmérését tartja.
Úgy vélik, hogy ahhoz, hogy ezt meg lehessen valósítani, elengedhetetlen az erőszak megfékezése, a háborúk visszaszorítására, és helyette az összefogás, szervezettség kialakítására kell összpontosítani.. Ennek összefogásnak és kommunikációnak az alapja az információs társadalom valamint emberi erőforrások adta lehetősége kiaknázása kell, hogy legyen. Ehhez viszont az oktatásnak is alkalmazkodnia kellene.
László Ervin, a Római Klub egyik alapítója szerint sem halogathatunk tovább. Itt az ideje a változtatásnak. Az elmúlt hatvan évben ugyanis óriási pusztítást végzett az ember: az erdők mintegy felét, a korallzátonyok negyedét pusztított el.
A tudós szerint legkésőbb 2012-ig lépni kell, különben elkerülhetetlen egy világkrízis kialakulása.
K.V.