Ez az időszak testet-lelket próbáló, tartalékaink kimerülőben, az idegrendszer mintha pattanásáig feszülne, s nincs az az alvásmennyiség, ami után kellemesen és jóleső érzésekkel kelnénk ki az ágyból. Ilyenkor minden ólomsúlyúvá és nehézzé válik.
A tavaszi érzékenység azonban más területeken is meghatározó. Angol kutatók bizonyították be, hogy az április-júniusi hónapokban születettek körében jóval nagyobb az öngyilkossági arány (pl. a nők körében 30 %-kal nagyobb a kockázat), s szintén fogékonyabbak a depresszióra, alkoholizmusra és egyéb mentális bajokra ezen időszak szülöttei.
Mi lehet ennek hátterében?
A vizsgálatot vezető pszichiáter szerint a fejlődő magzat már az anyaméhben megérzi a környezeti, időjárásbeli változásokat.
Gondoljunk csak bele: minket is szinte agyonnyom ez az átmeneti időszak, szó szerint be kell programozni magunkat az átállásra, nem csoda, ha egy kezdődő életre még nagyobb hatást gyakorol az évszakváltás, s fejlődő idegrendszere, agysejtjei fokozott érzékenységgel reagálhatnak minderre.
Ezt az érzékenységet jelzi az a tény is, hogy a tavasszal fogant kisbabák például nagyobb valószínűséggel lesznek koraszülöttek, s számíthatnak emiatt hallás- vagy látáskárosodásra, tüdőproblémákra, mentális és egyéb fejlődési rendellenességre.
A szkeptikusok persze erre most nyilvánvalóan legyintenek, ám aki még egy kicsit közel érzi magát természethez, megérti a jeleket, az jól tudja, hogy az évszakok ritmusa, a Hold állása vagy a különféle környezeti hatások mind-mind befolyásolják életünket. Ha akarjuk, ha nem...
Forrás: www.medicalnewstoday.com/medicalnews.php?newsid=62430
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/4955904.stm
K.V.