Életforma.hu

ÉLET-MÓD

"Tanácsaink pályakezdőknek a beilleszkedésre!"

Sokan a napokban lépnek be életük első munkahelyének ajtaján. Új, élet, nagy kihívás, számos változás az eddig folytatott életformában.

Nehéz hetek várnak a pályakezdőkre. Elsősorban nekik szeretnénk néhány jó tanáccsal szolgálni, amivel - bár eleinte rémesnek tűnik - mégis megalapozhatják "jó hírüket", és elérhetik hogy számukra előnyös "skatulyába" dugják őket.

Mert bármilyen hihetetlen is, még ma is, minden munkahelyen, előbb-utóbb mindenkit "beskatulyáznak", azaz címkéket ragasztanak rájuk. S cseppet sem mindegy, hogy valakire a laza, rendetlen, kapkodós, elhamarkodott, stb. címkéket ragasztják, vagy a pontos, megbízható, komoly, stb. jelzőket fűzik nevéhez - még akkor sem, ha esetleg a mondat majd úgy kezdődik, hogy "okos, értelmes, de....."

A munkahely - ugyanolyan, mint bármilyen más közösség - tehát sokban hasonlítható az iskolához, ezért is szokták tréfásan, de nagyon is bölcs módon az "élet iskolájának" nevezni.

És ugyanúgy, mint az iskolában, itt is az első napok perdöntőek. Íme néhány jó tanács, és alapszabály, hogy kedvező képet alakíthass ki magadról:

1.) Légy mindig pontos! Inkább pár perccel előbb érkezz, mint pár perccel később. Lehet, hogy nincs napi ellenőrzés (beléptető kártya, jelenléti ív a titkárságon, stb.), de hidd el, munkatársaid figyelik a pontosságodat, és mindig van, aki a főnöknek el is mondja, milyen az új ember.

2.) Ha nincs is kötelező forma ruha, felejtsd el a kinyúlt pólókat, rongyos farmereket és a kitaposott sportcipőket! Még patyolat tisztán is a rendetlenség, elhanyagoltság látszatát keltik.

3.) Ha nem is követelik meg - biztonsági okokból - hogy mindent elpakolj az íróasztalodról, munkapultodról, akkor is csinálj mindig rendet, mielőtt elmész! Rakd egy halomba a pírokat, dobáld ki a felesleges irka-firkákat, rakd össze egy tartóba (akár egy pohár is megteszi) az írószereket. Ha alapvetően rendetlen típus vagy, itt az idő, hogy erőt végy magadon, és megtanuld rendbe rakni, és rendszerezni a dolgaidat!

4.) Keveset beszélj, és sokat figyelj! Bármennyire is barátkozó, nyitott személyiség vagy, eleinte légy tartózkodóbb! Ami nem azt jelenti, hogy ne légy kedves, barátságos és segítőkész, csak ne add ki magadból rögtön az első napokban az összes személyes "titkodat". Jobb, ha előbb megismered valamennyire munkatársaidat, és el tudod dönteni, kinek, mennyit mondasz el magadról! S ugyanígy a főnököddel is légy óvatos! Emberileg szimpatikusnak tűnhet, de még nem tudod, milyen vezetőtípushoz tartozik! Így eleinte inkább csak figyeld, miről beszélgetnek a munkatársak, és csak akkor szólalj meg, ha kérdeznek, vagy indirekt módon próbálnak belevonni a társalgásba!

5.) Mindig kétszer gondold meg, mielőtt elmondod véleményedet! De mindig mondj véleményt, ha kérdeznek, s vállalni tudod a későbbiekben is a véleményed!

6.) Készülj fel rá, és viseld el, ha eleinte te leszel a "mindenes". Ha éppen nem vagy benne nagyon valamilyen feladatban, és elhangzik egy célzatos mondat, hogy "Valakinek le kéne menni a titkárságra"..., vagy a raktárba, vagy bárhová - ajánld fel, hogy majd Te mész. Lehetőség a kollegalitás kifejezésre, és ugyanakkor más részlegekben dolgozók megismerésére is. De. Ne hagyd, hogy csak téged szalasszanak mindenért. Ha valamit éppen csinálsz, kérd, hogy most menjen más, vagy várjak meg, míg befejezed. S előbb-utóbb Te is kérhetsz, és kérj is apróbb szívességeket a többiektől.

7.) Direkt segítséget mindig óvatosan ajánlj fel a többieknek. Főleg, ha zömében olyanokkal dolgozol együtt, akiknek nálad alacsonyabb iskolai végzettsége van. Könnyen rád sütik az okoskodó, tudálékos, stb. jelzőket. És csak akkor ajánlj segítséget a veled "egy szinten" állóknak, ha biztos vagy abban, hogy tudsz is segíteni. Különben könnyen leégsz!

8.) Ne feledd, nincs "rangon aluli" munka, csak munka. Ne vond ki magad a csapatból, ha irodát kell pakolni, takarítani, vagy olyan sürgős feladat van, amihez minden segítő kéz kell!

Lehet, ezeket már mind végig gondoltad, ám van még sok buktató, amivel találkozhatsz, és amelyek mind azt igazolják, bizony nem könnyű beilleszkedni.

De megéri, mert a normális vezetők tudják, a jól működő csapatmunka hozza a cégnek a legjobb eredményt. És aki nem tud beilleszkedni a csapatba, attól igyekeznek mielőbb megszabadulni.


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.