A fiatalos külső megőrzéséért sokmindenre képesek vagyunk: ha kell "meg is mérgeztetjük" magunkat. A Botox, a gyakran halálos kimenetelű ételmérgezéseket okozó Clostridium botulinum nevű baktérium egyik méreganyaga, azaz toxinja. A toxin 'A' típusát a nyolcvanas évektől a szemészetben és ideggyógyászatban használják izomgörccsel járó állapotok kezelésére.
Amerikában a 90-es években fedezték fel a szépségipar számára és ma már világszerte rutin beavatkozásnak számít a Botulinum toxin injekciós kezelés. A Botoxot elsősorban a szemkörnyék, a homlok és a szájkörüli terület ráncainak kisimítására használják. A toxin egyszeri adagja 3-6 hónapig gátolja a kezelt izmok működését. A kezelés eredménye 2-3 nap múlva látható, és a 2. héten éri el maximális hatását. A ráncok a kezelést követő néhány nap alatt elsimulnak, az arcvonások lágyabbá válnak, a páciens kipihentebbnek, fiatalabbnak tűnik.
Mellékhatásai lehetnek a fejfájás, az injekció helyének bevérzése, rosszabb esetben a felső szemhéjat emelő izmok elgyengülése. A túlzott vagy szakszerűtlen kezelés hatására az arc kifejezéstelenné válhat, ám a legsúlyosabb, hogy a páciensben "függőség" alakulhat ki, és nem tud gátat szabni a ránceltüntetésnek.
Mivel a Botox szépészeti alkalmazásának terén mindössze egy évtizedes tapasztalattal rendelkeznek, így hosszú távú, esetleges egészségkárosító hatását még nem ismerik.
F.K.M.