A robbanások súlyos gondokat okoztak a már amúgy is bizonytalan bejrúti ivóvízellátásban. Becslések szerint az érintett területen 130 épületet teljesen leválasztott a robbanás a fő vízhálózatról, több mint 500 lakott épület vízrendszere pedig megrongálódott.

"A COVID-19 esetek folyamatos növekedése miatt most fontosabb mint valaha, hogy biztonságos vízhez juttassuk azokat családokat, akiknek az életét a robbanás teljesen felforgatta" - mondta Yukie Mokuo, az UNICEF libanoni képviselője. "Ha a közösségek nem férnek hozzá ehhez a kritikus szükséglethez, akkor a szennyezett víz által terjedő betegségek, valamint a koronavírus terjedésének kockázata is gyorsan emelkedhet" - tette hozzá.
Mivel sok családnál nincs működő vízvezeték-kapcsolat, az érintett környékeken sok háztartás kényszerül palackozott víz vásárlására, ami miatt az árak szintén emelkednek. A helyzet különösen kritikus azon 300 000 ember - köztük körülbelül 100 000 gyermek - számára, akiknek az otthona megsérült vagy megsemmisült a robbanás során.

A robbanás közvetlen következményeként az UNICEF és partnerei együttműködést kezdeményeztek a vízügyi hatóságokkal a vízinfrastruktúrában okozott károk felmérése és az igények kielégítése érdekében.
Az UNICEF és partnerei több mint 100 épületet csatlakoztattak újra a lakossági vízellátó rendszerhez és 570 víztartályt telepítettek a sérült háztartásokba. Az UNICEF továbbá ingyenes víz szolgáltatásával segít a bajba szorult családoknak, és emellett több mint 4340 higiéniai készletet és 620 csecsemők ellátásához szükséges készletet osztott ki a rászorulók számára. Ezenfelül 20 háztartásba és a libanoni Vöröskereszt három központjába biztosította a folyamatos vízszállítást.
Az UNICEF eddig hatvanhét tonnányi – összesen tizennyolc szállítmány - humanitárius segélyt juttatott Bejrútba. A szállítmányban egészségügyi és higiéniás felszerelések, valamint élelmiszerek szerepeltek.
Az UNICEF Magyarország arra figyelmeztet, hogy az utóbbi napokban jelentősen csökkent a libanoni vészhelyzetre érkező adományok mennyisége idehaza és világszerte.
Ne feledkezzünk meg Libanonról! Az UNICEF Magyarország itt várja az akár egészen kis összegű felajánlásokat: www.unicef.hu/segitek
A bejrúti kikötőben augusztus 4-én este történt robbanás következtében legalább 154 ember életét vesztette, hozzávetőleg ötezren megsebesültek, 200-250 ezer közé tehető azoknak a száma, akik elveszítették otthonukat. Bejrútot katasztrófa sújtotta várossá nyilvánították, és gyásznapot hirdettek. A hatóságok szerint egy korábban elkobzott hajó vegyianyag-rakománya robbant fel. A libanoni vöröskereszt szerint száz embert eltűntként tartanak nyilván, többségük a kikötőben dolgozott.