A felmérés során az egyes uniós országokban nagymértékű eltérés volt tapasztalható: egyes országokban a nők mintegy 70-80%-a számolt be ilyen tapasztaltról. Ez az eltérés valószínűleg főként az adott országokban a társadalmi nemi szerepekről vallott általános felfogásnak, valamint a szexuális zaklatás elleni hatékony jogorvoslati lehetőségeknek a következménye.
Utcán és munkahelyen
A szexuális zaklatás fogalma gyakorlatilag azt a magatartást igyekszik meghatározni, amelynek során valaki a nemi hovatartozása miatt szenved el zaklatást. Jelenleg a szexuális zaklatásnak két fajtáját különböztetik meg. Az egyik az úgynevezett utcai, köztéri, tömegközlekedési eszközökön, szórakozóhelyeken stb. elkövetett nemi alapú zaklatás, melynek gyakori formája járműveken történő fogdosás ("tapizás"), az utcán gyakran hallható "utánafütyülés", az ún. "utcai, éttermi beszólások", a "megbámulás" stb. Általában kevésbé káros hatást gyakorol az elszenvedőre, de hatása így sem elhanyagolható.
A szexuális zaklatás másik fajtája a munkahelyi szexuális zaklatás. A munkahelyi szexuális zaklatás jellemzően hosszabb időn át tart, és ismerős kolléga, ügyfél, akár tanár is elkövetheti. A nemzetközi felmérések szerint mind az elszenvedő, mind a társadalom tekintetében hosszantartó károkat okoz. Tapasztalatok bizonyítják, hogy minden dolgozó nagyobb biztonságban érzi magát, ha a munkahelyén vannak a szexuális zaklatásra vonatkozó irányelvek és eljárási szabályok, mivel ezek biztosítják azt, hogy a szexuális zaklatást meg lehessen különböztetni a valódi partnerkapcsolatra irányuló kezdeményezéstől.
Hallgatásba burkolóznak
A szexuális zaklatásnak kitett személyek általában visszalépnek a feljelentéstől, amint megtudják: nevük az eljárás során nem maradhat titokban. A hallgatás másik oka, hogy elég nehéz bebizonyítani a zaklatás tényét. Tárgyi bizonyíték illetve tanúk hiányában gyakorlatilag lehetetlen megnyerni egy ilyen pert. Mindemellett tájékozatlanok vagyunk a témával kapcsolatban. Sokan vélik úgy, hogy a szexuális tartalmú e-mailek küldözgetése, a pornográf felvételek kifüggesztése a falra még nem minősül szexuális zaklatásnak. Pedig elvileg ez is annak számít.
Aki nem akar átesni a meglehetősen hosszadalmas, ráadásul túl sok sikerrel nem kecsegtető jogi procedúrán, az nem sok mindent tehet. Ebben az esetben célszerű minden diplomáciai érzéket latba vetve megbeszélni a problémát a zaklatóval. Ha ez nem vezet eredményre, egy harmadik személy bevonása lehet a következő állomás. Sok esetben hasznos lehet mediátort, azaz külső tanácsadót bevonni a konfliktuskezelésbe.
Forrás: www.ujszo.com