A szója körül keringő tévhitek
A szója körül alapvetően három tévhit kering: az egyik, hogy a benne lévő ösztrogén károsan hat a hormonháztartásunkra, ez mell-, és petefészekrákot, meddőséget vagy férfiak esetében elnőiesedést, mellnövekedést okoz.
Számos kutatás született a közelmúltban, amik mindhárom tévhitet megcáfolták - fontos, hogy mindig bebízható forrásból tájékozódjunk, a nagyon radikális elméletekről általában kiderül, hogy ferdítések vagy pusztán kitalációk.

Milyen hatással van ránk a szója?
A szójabab a hüvelyesek közé tartozó, és egyébként tápanyagban rendkívül gazdag babféle. A szervezetnek kiemelkedően fontos aminosavakon kívül fitoösztrogént is tartalmaz, aminek a nemi hormonhoz hasonló felépítése inkább áldásos, mintsem káros: segít a daganat és a csontritkulás elleni harcban, jó minőségű fehérjeforrás, és csökkenti a koleszterin szintet.
Vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag - kálcium, cink és B-vitaminok szerepelnek a repertoárjában. Emellett kedvezően hat a májunkra és a sejtmembránok felépítésének folyamataira is.
Férfiak és nők közötti különbségek
Természetesen ahogy minden szervezetbe bevitt dologgal, a szója fogyasztással is túlzásba lehet esni. Ha éveken át napi 1 kg tofut és 2.5 liter szójatejet fogyasztunk (ami valljuk be, elég valószerűtlen), valóban fennállhat az eshetősége, hogy a fitösztorgének beavatkoznak a hormonháztartásunkba.
Ez azonban sem a nőkre, sem a férfiakra sem jelent kisebb vagy nagyobb veszélyt: nemtől függetlenül igyekezzünk mértéktartó és kiegyensúlyoztt táplálkozást fenntartani, amibe így beleférhet bármi, beleértve az egészséges és tápláló szóját is.