Koszosak a pénzérmék és papírpénzek az európaiak kétharmada szerint, így nem higiénikus kézbe venni őket, ám öt európai felnőttből mégis csupán egy mossa meg a kezét, miután pénzhez ért. A magyarok közül többen tartják piszkosnak a készpénzt (84%), és ugyan az európai átlagnál többen mossák meg minden alkalommal a kezüket, miután pénzhez értek, de így is csak mindössze négyből egy ember teszi ezt – derül ki a MasterCard tizenkét európai országban 9 ezer ember megkérdezésével végzett kutatásából. A felmérésben részt vevő magyar felnőttek harmada nyilatkozott úgy, hogy hajlandó lenne változtatni az életmódján azért, hogy higiénikusabban éljen, megelőzve ezzel a lengyel, cseh, német és horvát válaszadókat.
A kutatásban részt vevő európaiak kétharmada egyetértett abban, hogy óvatosan kell bánni a készpénzzel, mert rengeteg kórokozó lehet rajta, ennek ellenére a felmérés szerint Európában az emberek gyakrabban mosnak kezet azután, hogy megsimogattak egy állatot (46%), vagy tömegközlekedéssel utaztak (36%), mint azután, hogy pénzt fogtak a kezükben, ám egyelőre nem hagynak fel a készpénzhasználat szokásával. Magyarországon és Franciaországban van a legnagyobb távolság a készpénzhasználattal kapcsolatos veszélyérzet és a cselekvés között, vagyis e két országban mondták a legtöbben, hogy koszos a készpénz, ám itt mosnak a legkevesebben kezet készpénzes fizetés után.
Azzal kapcsolatban, hogy miért vonakodnak az emberek felhagyni a készpénzhasználat szokásával, Donna Dawsonbrit pszichológus elmondta: a pénz, amely kézzelfogható bankjegyek és érmék formájában van jelen az életünkben, a gazdasági hatalom és az egyéni siker legerősebb látható jelképe, így sokak számára nehéz bármiféle negatív képzetet társítani hozzá. A készpénz koszosságáról szóló információk egy darabig aggasztják az embereket, de aztán viszonylag hamar megfeledkeznek róluk.
Egy korábbi vizsgálat, amelyet a MasterCard és az Oxfordi Egyetem végzett 2013-ban kimutatta, hogy egy átlagos európai papírpénzen 26 ezer baktérium van, amelyek ártalmasak lehetnek az egészségünkre. Noha az újabb, idei kutatás résztvevői tudatában vannak a készpénzhasználat lehetséges egészségügyi kockázatainak, mégis kevesen vannak, akik tesznek valamit ez ellen. Eölyüs Endre,a kártyatársaság igazgatója a kutatás kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy rendkívül fontos a fertőzésveszély csökkentése és az ezzel kapcsolatos tudatosság növelése. Szerinte több szempontból is logikus lépés a készpénzmentes fizetés, hiszen amellett, hogy kártyás vásárlás esetében a kártyabirtokos teljes mértékben kontrollálja a fizetés folyamatát, sőt, egyérintéses fizetésnél még át sem kell adnia senki másnak a kártyát, a bankkártyák nem porózusak, mint a gyapotszálakból készített európai bankjegyek, és szükség esetén bárhol, bármikor könnyen letörölhetők, gyorsan fertőtleníthetők.
Dr. Jim O’Mahony ír biológus, a Cork Institute of Technology munkatársa szerint régóta közismert, hogy kapcsolat van a pénzhasználat és a higiénia hiánya között. Történelmi feljegyzésekből tudjuk, hogy Angliában a falusiak a pénzt hibáztatták a pestisjárványok terjedéséért, és fertőtlenítési céllal ecetes hordókban áztatták a pénzérméket. Az utóbbi években számos tudományos kutatás igazolta, hogy a bankjegyek és pénzérmék baktériumokat és más mikrobákat hordoznak. Az emberek többsége tudatában van annak, hogy kockázatos pénzzel érintkezni, ám a gyakorlatban a többség még a legegyszerűbb higiénés szabályokat sem tartja be.
Annak tudatában, hogy egy átlagos európai bankjegyen 26 ezer baktériumkolónia él, minden okunk megvan arra, hogy a készpénzhasználatot egészségügyi kockázattal járó tevékenységnek tartsuk, ami épp olyan fertőzésveszélyes, mint megfogni a vécékilincset, közös tányérból enni nyilvános helyen, vagy megfogni egy mozgólépcső korlátját. Noha nincsenek kőbevésett nemzetközi sztenderdek arra vonatkozóan, hogy a téli infuenza- vagy egyéb járványok idején hogyan kellene kezelni a készpénzt, az biztos, hogy a fertőzésveszélyes időszakokban célszerű lenne előnyben részesíteni a higiénikusabb megoldásokat, például a készpénzmentes fizetést.