Mi történik a leukémiás beteg szervezetében?
A beteg csontvelője elkezd működésképtelen és önmagát féktelenül szaporító fehérvérsejteket termelni. Ezek a leukémiás sejtek fokozatosan "kiszorítják" az egészséges sejteket, és amikor már nem férnek el a csontvelőben, akkor belépnek a vérpályába.
Ekkor tapasztalhatók a leukémia első tünetei, melyek a következők:
- vérszegénység
- sápadtság
- vérzések a nyálkahártyán
- véraláfutások a bőrön
- fáradékonyság
- étvágytalanság és súlyvesztés
- máj- és lépmegnagyobbodás illetve hasi fájdalmak
- visszatérő fertőzések
- nyirokcsomó-duzzanat
- csont-és izületfájdalmak
- láz
Mi állhat a leukémia kialakulásának hátterében?
A pontos okokat a mai napig nem ismerjük, de vannak bizonyos kockázati tényezők, melyek hajlamosíthatnak a leukémiára:
- sugárzások (pl. magzatkorban ért sugárterhelés)
- kémiai anyagok
- az immunrendszer szerzett vagy örökletes károsodása
- vírusok
- nagyfeszültségű transzformátorok, távvezetékek közelsége
- kromoszóma-rendellenességek
Milyen gyakori a leukémia?
A leukémia a rosszindulatú daganatos megbetegedések kb. 3%-át teszik ki világszerte, de a 15 éven aluli gyermekek esetében ez a leggyakoribb daganatos betegség. Magyarországon a gyerekkorban tapasztalható rákos megbetegedések 24%-a leukémia!Milyen típusai vannak a leukémiának?
Kevesen tudják, de a leukémiának több fajtáját különböztetjük meg aszerint, hogy gyors (akut) vagy lassú (krónikus) lefolyású-e, illetve, hogy a csontvelőben előforduló két fehérvérsejtképző-vonal (mieloid és a limfoid) melyikéhez tartozó sejtekben következett be.
akut limfoid leukémia: a leggyakoribb gyerekkori daganatféleség, de ez a legjobb prognózisú is!
akut mieloid leukémia: gyakrabban fordul elő felnőtteknél, és főleg azoknál,akik korábbi daganatos betegségük miatt kemoterápiát illetve besugárzást kaptak.
krónikus limfoid leukémia : az idősek körében(60 éve felett) és a férfiaknál gyakori.
krónikus mieloid leukémia: minden életkorban kialakulhat, de 10 év alatt nem jellemző.
Hogyan diagnosztizálható a leukémia?
Fizikai vizsgálattal: a nyirokcsomók duzzadtságát, illetve a lép- és a máj megnagyobbodását ki lehet tapintani a vizsgálat során.
Vérvizsgálattal: mely során a vörös- és a fehérvérsejtek számát vizsgálják meg, illetve mikroszkóp alatt vérkenete is vizsgálnak a leukémia fajtájának megállapításához.
Csontvelő vizsgálattal: szövettani vizsgálathoz vesznek mintát rövid altatásban a csontvelőből egy tű segítségével. A diagnózis felállításához szükséges eljárás!
Képalkotó vizsgálatokkal: CT, ultrahang, MRI stb.
Lumbálpunctioval: a gerincvelő mellől agyvízből vesznek tűvel mintát, amit szintén szövettani módszerekkel lehet elemezni.
Ha a vizsgálatok megerősítettek a leukémiát, akkor az orvos megállapítja e betegség pontos típusát, kiterjedését, hogy megfelelő kezelési tervet készíthessen.
Hogyan kezelhető a leukémia?
Kemoterápiával: gyógyszeres kezelést jelent, melynek segítségével a leukémiás sejtek szaporodását (osztódását) igyekeznek gátolni. Ez történhet intravénásan/lumbásan vagy tabletta formájában is. A kemoterápiás ciklusok számát és idejét, valamint az alkalmazott citosztatikumok kombinációját a nemzetközi eljárásoknak megfelelően végzik el.
Sugárkezeléssel: a sejtek szaporodását gátolja meg, így a beteg sejtek sem osztódnak.
Csontvelő átültetéssel: ehhez megfelelő donorra van szükség (minél közelebbi vérrokon), akinek az őssejtjeit juttattaják infúzió segítségével a beteg szervezetébe; de előfordulhat az is, hogy a beteg saját, korábban levett csontvelőjét kapja vissza. Az átültetést különlegesen steril körülmények között kell elvégezni, de sajnos előfordul, hogy az idegen csontvelő sejtek megtámadják a beteg sejtjeit.
Támogató kezeléssel : ilyen például a vérátömlesztés, vérlemezke-transzfúzió, antibiotikumos kezelés, mely a leukémiát kísérő tünetek (pl. vérszegénység, fertőzések) kezelésére szolgál. Ezek azért különösen fontosak, mert a leukémiás beteg a kezelés során különösen veszélyeztetett a fertőzésekre és vérzésekre.
Egyéb természetes módszerek
Leukémia esetén különösen javasolt a cékla, céklalé fogyasztása, de szintén remek vérképző a csalán, bodza és vérehulló-fecskefű keverékéből készített tea illetve természetgyógyászok által javasolt immunerősítők is. Itt is fontos tudni, hogy ezek nem helyettesíthetik az orvosi kezelést, mindössze kiegészítői lehetnek ezeknek!
Milyenek a gyógyulási esélyek?
Sokan, ha a gyerekleukémiára gondolnak, egy halálos betegséget képzelnek el, pedig ez nem így van. A gyerekkori leukémi jól kezelhető, mára már a leukémiás gyerekek 75%-a jó eséllyel éli túl betegségét.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.