A HPV - a humán papilloma vírus - összességében a rákos megbetegedések legalább 5 százalékáért felelős, az interneten terjedő tévhitek miatt sokan mégis bizalmatlanok a védőoltásokkal szemben. Egyesek feleslegesnek tartják a megelőzést, mert nem tudják, hogyan terjed a vírus. A legnagyobb veszélyt a szexuális együttlétek jelentik - beleértve az anális és az orális közösülést is. Mások a diabétesztől, az autizmustól vagy a meddőségtől tartanak, holott az ausztrál oltóprogram során - ahol másfél millió embert oltottak be 2007-től napjainkig - nem tapasztaltak a védőoltáshoz köthető súlyos nemkívánatos eseményt.
„Nagyon komoly előrelépés a HPV elleni küzdelemben, hogy a magyar állam idén ősztől ingyenessé teszi az egyik oltást a fiatal lányok számára. Ugyanakkor az is fontos, hogy ne csak ők, hanem az idősebb korosztály tagjai - beleértve a férfiakat - is hozzájussanak az vakcinákhoz, hiszen a vírus nem csak a kamaszlányokat fenyegeti” – mondta dr. Pozsgay Csilla, az MSD Pharma Hungary Kft. orvosigazgatója.
Miután a probléma a 13 évnél idősebb lányokat, nőket, fiúkat és férfiakat is érinti, ezért is kell különbséget tenni az oltóanyagok között. Kétféle HPV-vakcina létezik: két-, illetve négykomponensű oltás. Előbbi csak a HPV 16-os és 18-as típusa ellen hatásos, vagyis a méhnyakrákkal, valamint a szeméremtesti és a hüvelyrákkal szemben nyújt védelmet, emiatt ezt a típust csak lányok és nők számára törzskönyvezték. Utóbbi teljesebb körű védelmet nyújt, hiszen a jó- és rosszindulatú daganatok, tehát a méhnyakrák, a szeméremtesti és hüvelyrák mellett az élete során minden tizedik magyart fenyegető nemi szervi szemölcsök ellen is véd, idén júniustól pedig az alkalmazhatósága kiterjed a végbélnyílás körüli rákok megelőzésére is. A négykomponensű oltóanyag – a lányok és nők mellett – a férfiaknak is adható és ajánlott. A végbélnyílás körüli daganatok Magyarországon egyforma arányban érintik a nőket és a férfiakat.