Trichophytonok, Candida albicans és egyéb sarjadzógombák, de egyes penészek is megtalálhatók a kórokozók között, melyek közül a dermatophytonok aránya a legnagyobb. Négy különböző megjelenési formával találkozunk:
1. Distalis és lateralis subungualis: leggyakrabban előforduló forma, mely a szabad szél felől terjed. Általában a körömlemez magvastagodott, alatta hyperkeratotikus massza található, melyben sok gombaelem mutatható ki. A hyperkeratosis megemeli a körömlemezt.
2. Fehér superficialis: általában Trichophyton mentagrophytes a kórokozó ebben a viszonylag ritka formában.
3. Proximalis subungualis: általában másodlagosan alakul ki krónikus paronychia következményeként, melyet Candida fajok okoznak.
4. Totális dystrophiás : a fent felsorolt formák végállapota lehet, ahol az egész körömlemez érintett és dystrophiás.
Elhanyagolt állapotban mycosis pedis indulhat ki a körmökből. A megvastagodott körömlemez nyomási fájdalmat okozhat, megnehezítve a járást, ill. a cipőviselést.
Kezelése nem a legegyszerűbb feladat, ugyanis ha kiterjedt a fertőzés akkor csak a belső kezelés lehet hatásos. A kórokozók sokrétűsége miatt fontos a kórokozó fajig történő meghatározása, mivel ezeket a szereket hosszú hónapokig kell szedni és az árfekvésük is igen magas. Ha a belső kezelés nem eredményes, marad a köröm 40% karbamidos oldása. A terápia eredményessége függ a kórokozótól, a beteg általános állapotától, helyi keringési viszonyoktól. Fontos a beteg köröm kezelése mellett a lábbelik fertőtlenítése is az újrafertőződés megelőzésére.