Persze nem lehet tagadni, hogy sok nő életének ebben a szakaszában számos problémával kerül szembe, amelyek kihatnak szexuális életére is. A legnagyobb gondot az jelenti, hogy a hormontermelés lecsökken, alacsonyabb a szervezetben lévő ösztrogénszint, amelynek köszönhetően szárazabbá és vékonyabbá válhat a hüvely fala, ez pedig az aktus során fájdalomhoz vezethet.
Sok nő esetében ajánlják az orvosok a hormonterápiát, de csak akkor, ha elvégezték a megfelelő vizsgálatokat, és ha a családi anamnézisben nem találtak mellrákra utaló nyomot. A hüvely száradása ellen azonban jó segítség lehet az ösztrogén tartalmú krém, kenőcs!
A legtöbb klimaxos nő a vágy gyengüléséről számol be, sokkal több idő kell nekik ahhoz, hogy készen álljanak az aktusra. Ebben mindenképpen szerepet játszanak azok a kellemetlen tünetei a menopauzának, amelyek ekkor törnek elő: hőhullámok, alvászavar, fejfájás.
Sok esetben ezek mellé társulnak még azok a lelki problémák, amelyek az új állapot elfogadásával járnak, illetve azzal, hogy egyre távolabb kerülünk a kikiáltott szépségideáltól. Ezeken persze semmiféle gyógyszer nem segít, csak az odafigyelés, magunkra és a másikra.
És mi van a fogamzásgátlással? Ez leginkább abban az időszakban kérdés, amikor még nem marad el teljesen a vérzés, de már rendszertelen. Ilyenkor ugyan már csökken a fogamzóképesség, de ez nem zár ki egy esetleges terhességet, ezért jó, ha védekezünk. Azonban kerüljük a hormonális fogamzásgálókat, mert az antibébi-tabletták ebben a korban már rombózisveszélyt is előidézhetnek, de a naptáras vagy hőmérős módszert se használjuk, mert zavart ciklusban egyáltalán nem lehet biztosan használni ezeket!
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
Sz.F.