Sem faggyú- sem verejtékmirigyek nem találhatók ezen a területen, ezért sokkal kényesebb, mint az arcbőr.
Az ajkak védelméről gondoskodni kell, hiszen a finom bőrfelület szeles és hideg időben, de napfény vagy a tengeri levegő sótartalma hatására is hámlani kezd, kicserepesedik. A fűtött helységek száraz levegője és a légkondícionáló szintén szárít, az ajkak nyálazása pedig csak ront a helyzeten!
A száj érzékeny bőre számára a legjobb védelmet a fényvédővel ellátott ajakbalzsamok jelentik, melyek vazelinnel, kakaóvajjal és más növényi zsírokkal puhítják, táplálják a bőrt. A jó minőségű ajakír gyulladásgátló, nyugtató összetevőket illetve bőrregeneráló hatóanyagokat is tartalmaz. A színezett változatok ugyanakkor természetes hatású, áttetsző színt is biztosítanak. Cserepes szájra inkább színtelen, csupán enyhén illatosított változatot érdemes választani, mert a színező és illatosító anyagok az arra érzékenyeknél tovább ronthatják a helyzetet.
Az esztétikai szempontok mellett megelőzés céljából is használhatjuk a tápláló, zsíros ajakrúzst vagy csillogó szájfényt. Vigyázat: a matt rúzsok és a csillámrészecskéket tartalmazó szájfények szárítanak!
Az ajkak bőrének heti egyszeri leradírozása serkenti a vérkeringést és simává varázsolja a bőrt. Erre a célra bármilyen finomszemcséjű bőrradír alkalmas, de a fogkefével való dörzsölés is megteszi!
Ha huzamosabb ideig nem múlik el az ajkak kicserepesedése, az a szervezet vízhiányát jelzi - a gyógyír legalább napi két liter folyadék elfogyasztása.
F.K.M.