A civilizációs betegségek azonban ma több áldozatot követelnek, mint a fertőzők - és nemcsak a fejlett országokban. A kolerával, pestissel és a vérhassal nem jelent már igazi veszélyt, de a szívinfarktus, az agyvérzés és a rák egyre fenyegtőbb.
Szerveink sokat megbocsátanak. Születésünkkor - jó esetben - szerveink száz százalékosan működnek. Ebből 70 százalékot veszítünk el. A hanyatlás évei alatt könnyedségünk, tettrekészségünk és lelkesedésünk eleinte kevéssé szenved csorbát. Csak akkor érezzük meg, amikor már az alkohollal, a nikotinnal, a sült húsok tömegével, a vitaminhiánnyal a környezeti mérgekkel, a stresszel és az álmatlan éjszakákkal teljesítőképességük 30 százalékára csökkentettük szervi funkcióinkat.
Ekkor a kimerültség vagy a fájdalmak orvoshoz kergetnek. Csak akkor vesszük komolyan a magas koleszterinszintet, ha szívpanaszokat okoz. Mikor már eltörnek a csontok, akkor gondolunk arra: hiszen már évekkel ezelőtt olvastuk, hogy kalciummal megelőzhető a csontritkulás. Csak, ha már érműtétre kerül sor, akkor jut eszünkbe a háziorvos intelme: kevesebbet dohányozni, többet mozogni! Csak akkor megyünk orvoshoz, ha teljesítményünk 30 százalékra csökkent. Az orvos helyrehozza a károsodást, és orvosságokkal, operációval vagy diétával visszaadja teljesítőképességünk 20 százalékát. Azaz 40-50 évesen, nagy nehézségek árán fél emberek lehetünk. És csak azért nem halottak, mert még szeretnénk a keservesen megkeresett pénzt elkölteni.
Nyilván vissza szeretnénk jutni a 100 százalékra. Ez is lehetséges. Teljesítmény-maximalizálásnak nevezzük. Valójában olyasmi, mint a test beszabályozása. Gondoljunk a Forma-1-es versenyzőkre. Nemcsak az autót szabályozzák be, hanem a versenyzőket is. Méghozzá naponta. Az autóversenyzők igen különleges bánásmódban részesülnek. A Forma-1-es versenyzők és profi sportolók vérében nemcsak a koleszterinszintet, a vércukrot, a májfunkciót és más riasztó értékeket vizsgálnak meg, hanem a biztató értékeket is meghatározzák.
Az orvos rendszeresen ellenőrzi a vérben a hemoglobin, a fehérje, az ásványi anyagok és a vitaminok szintjét. Ha csak egy kicsi is hiányzik, a raktárakat azonnal feltöltik. Mert a lélek csak akkor érzi jól magát, és csak akkor válik lehetségessé a testi és szellemi teljesítmény, ha a test 70 billió sejtjének elegendő tápanyag áll rendelkezésére. Ha a vér mintegy 40 olyan anyaga közül, amely a teljesítményért felelős, csupán egy is hiányzik, ellenszélként mutatkozik meg a mindennapi életben. Amint a szervezet vitaminhiányt érzékel mérőállomásain, rálép a biológiai fékre: kimerültséggel, izomgörcsökkel, idegességgel, alvászavarokkal és hasonlókkal reagál. A mikrotápanyagok hiánya a maximális teljesítmény 80 százalékát is elrabolhatja.
Egy dolgozó embernek nap mint nap csúcsteljesítményt kell nyújtania. Menjünk orvoshoz és határoztassuk meg vérünkben olyan értékeket, mint a vitaminok, hormonok, fehérjék, és töltsük fel anyagraktárainkat! Adjuk meg a testünknek azt, amire szüksége van a "boldogsághoz"!
Rendszeres vérvizsgálat!
Tulajdonképpen nem helyes általános vitamin- és ásványianyag-igényről beszélni. Minden embernek eltérő mennyiségű tápanyagra van szüksége. Egy izmos élsportoló például háromszor annyi magnéziumot igényel, mint egy irodai dolgozó. Aki túlsúlyos, kilónként több C-vitamint dolgoz fel. Akinek magas a koleszterinszintje, az kétszer annyi E-vitaminnal védheti meg a szívét. Csak egy lehetőség van, hogy megállapítsuk, személyesen mennyit igényelünk egy bizonyos tápanyagból. Orvosnak kell meghatároznia vérvizsgálattal - nemcsak koleszterint, vércukrot és társaikat, hanem az örvendetes vitamin-, fehérje, ásványianyag- és hormonértékeket is. Ebből megtudjuk, mely tápanyagokból szenvedünk hiányt. Ha ezeket pótoljuk, fordulóponthoz érkeztünk: az ellenszélből hátszél lesz.
A betegpénztárak sajnos csak az alapvizsgálatokat támogatják. A legtöbbért nekünk kell fizetni. De megéri. Beszéljük erről orvosunkkal, biztosan tud tanácsot adni. Egy magánklinkán már 40 ezer forintért kivizsgálnak, de 150-200 ezer forintért teljes szűrésen eshetünk át.
A szépészeti beavatkozások hazánkban sokkal olcsóbbak, mint például az Egyesül Államokban. Nálunk 15 ezerért botoxolnak, kb. 350 ezerért gyönyörű orrot formálnak, kevesebb mint fél millióért varrnak fel mellet, de megnagyobbíttatni drágább, annak ára közelít a millióhoz. Az ajak viszonylag olcsón vastag lehet, 100 ezer forint körül van a csókos száj ára, a hason lévő zsírt azonban érdemes inkább mozgással ledolgozni, mert a zsírleszívás ára közelít a 400 ezer forinthoz.
Szóval, mennyibe is kerül az örök élet....?