Egy vöröslő fejű, ordító nő, egy széttört porcelán készlet vagy egy huszárvágással megszakított telefonbeszélgetés. Egy valamire azonban biztos nem asszociálunk: a betegség fogalmára.
Pedig valójában egy betegségről van szó. A fogalom hétköznapi használata természetesen nem erre utal, de az igazi hisztéria egy súlyos, pszichológiai zavar. A szakemberek az igazi hisztériát konverzió zavarnak becézik, amikor is egy pszichológiai konfliktus testi zavarrá alakul.
A hisztériás betegek fizikai tüneteinek nincs szervi oka. Freud vélekedése szerint a tünetek tudatalatti, erős, elfojtott érzelmekkel kísért események fizikai reprezentációi. A hisztéria tehát egy védelmi mechanizmus, melynek segítségével a beteg a fájdalmas érzelmek okozta kínt tudat alatt áthárítja a testére. Ennek szimbolikus funkciója is lehet: ilyen például, ha egy nemi erőszak áldozatává lett nő lába lebénul. A bénuláson kívül gyakori tünetek még a vakság, az egyensúly problémák és a görcsök. Előfordulása nőknél kétszer olyan gyakori, mint férfiaknál.
A hisztérikus ember nem tettet, a testi tünetek számára abszolút valóságosak. Az különbözteti meg a hipochondriától, hogy a betegség nem rögeszmés kontextusban jelenik meg. Abban viszont hasonlít egymásra a két pszichológiai zavar, hogy a páciens egyik esetben sincs tudatában, hogy fizikai panaszai lelki eredetűek.
Forrás: http://www.healthatoz.com/healthatoz/Atoz/ency/hysteria.jsp,
http://www.infoplease.com/ce6/sci/A0824793.html
B.B.