Pályázni Petőfi Sándor és Arany János költői és magánemberi kapcsolata alapján barátság témájú kéziratokkal lehet. Azt remélik a kiírók, hogy a kortárs költők körében - a kortárs képzőművészekhez hasonlóan - rangot jelent a zarándokhelyként gyakran látogatott kiskőrösi múzeumban jelen lenni. Pályázni kézzel írott verssel lehet. Ezzel az a célunk, hogy a pályázó kortárs költők kézírásiból egy kéziratgyűjtemény alakuljon ki a három egymást követő évben meghirdetett pályázat során, amit a múzeum majd meg fog jelentetni. (2005-ben a Világosságot!, 2006-ban a XIX század költői című vers alapján írtunk ki pályázatot.)
A kézírásokból kiállítást tervezünk szilveszter délutánján, ahol a három díjazott átveheti a kiírók egységesen felajánlott 50-50 ezer forintos díját, amit szakmai zsűri ítél oda.
A pályázattal kapcsolatos elvárás mindössze annyi, hogy a vers kapcsolódjon a kiválasztott téma alapján akár költői, akár emberi barátsághoz vagy a barátságot összetartó, működtető morális magatartáshoz.
Pályázni olyan terjedelmű verssel lehet, ami egy 50x70-es keretben bemutatható.
A zsűri dolgát megkönnyítendő kérjük, hogy a kézírás mellé a gépelt változatot is mellékeljék!
A munkák beérkezési határideje: 2007. december 3. a múzeum címére:
Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum
6200 Kiskőrös, Petőfi tér 5.sz.
Petőfi szülővárosában 1998 óta minden évben egész napot kitevő kulturális programokkal emlékezünk a költő születési évfordulójára. Azt szeretnénk, ha ehhez a kicsit missziós kultuszápoláshoz a mai magyar irodalom kiválóságai is csatlakoznának, hiszen Petőfi sokak költői példaképe is, és ezzel hozzájárulnának a tartalmas irodalmi ünnephez.
A program délután azzal kezdődik, hogy az aktuális év január elsején Magyarországon született gyermekek megkapják a várostól ajándékba a nevükre kiállított, üzleti forgalomban nem kapható Petőfi-kötetet. Ezt kiállítás-megnyitó követi pályamunkákból, illetve itt adjuk át a díjakat is. Ezután színpadi előadás Petőfihez vagy korához kapcsolódóan, majd egy XIX. századi - lehetőleg évfordulós - hírességek kedvelt ételeiből összeállított szilveszteri menüt vezet fel egy szakavatott néprajzos, irodalmár vagy a kulináris szokások ismerője. Éjfélkor az ünneplők együtt (fáklyákkal) kivonulnak a szülőház elé, ahol köszöntő és a polgármester serleges fogadalomtétele (országos kuriózum) után átsétálunk az evangélikus templomba, és a rövid ökumenikus liturgia után mindenki megtekintheti az eredeti keresztelési anyakönyvet.
Azért kérjük a verseket kézírással, hogy a kéziratfaló számítógépek elől kimenekítve kialakulhasson a legismertebb magyar költő születési helyén egy kortárs kéziratgyűjtemény is.