Bár a fokhagyma használata különféle nyavalyákra biztonságosnak tűnik, több vizsgálatra van szükség különleges hatásának feltárása érdekében. A kanadai szakemberek - miután kielemezték a növényről szóló szakirodalmat - a fokhagyma használatát legalább egy betegség esetén biztosan nem ajánlják.
"Az adatok nem elégségesek ahhoz, hogy pontos adagokat tudjunk ajánlani a különböző kezelésekhez gyermekek számára" - mondta Dr. Sunita Vohra, az egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának docense. "Noha a fokhagymát sok kultúrában sok éve alkalmazzák gyógyhatása miatt, csak a további vizsgálatok adhatnak választ a gyermekgyógyászati alkalmazás kapcsán felmerült kérdésekre." - tette hozzá.
Az adatok áttekintése felfedte, hogy a piacon hozzáférhető fokhagyma kivonatot tartalmazó tabletták használta a felső légúti fertőzések gyakorisága 1,7-szeres csökkenést mutat a placebóval (hatóanyag nélküli tabletta) szemben, és 2,4-szeres csökkenést a dibazole hatásával összevetve (ez utóbbi az USÁ-ban kedvelt immunerősítő). Ezen felül három-kilenc hetes fokhagyma-kúra szintén hatékonynak bizonyult a gyermekek szemölcseinek kezelésére.
A fokhagymából és három másik természetes gyógynövényből készült fülcsepp éppolyan hatásosnak bizonyult, mint a hagyományos, bizonyítottan fájdalomcsökkentő hatással járó fülcseppeka gyerekkori fülfertőzések fájdalmainak csökkentésében. Igaz, hogy ebben az esetben nem derült ki, pontosan mekkora mennyiségű fokhagyma okozza ezt a hatást.
Ezzel ellentétben a kutatók szerint semmilyen javulás nem tapasztalható akkor, ha a fiatalok szív- és érrendszeri megbetegedéseinek kezelésére használják a növényt. A szakemberek szerint további kutatások szükséges ahhoz is, hogy felderítsék a fokhagyma vérnyomás és vérzsír-koncentráció csökkentésére gyakorolt hatását.
"Ahogy a gyógyszereknél, a fokhagymakezelés során is előfordulhatnak mellékhatások." - mondja Vohra. A növény alkalmazásakor előforduló mellékhatások a tanulmányok szerint nem voltak gyakoriak, főleg a növény csípős szagának kipárolgása a testen és a leheletben a fő panasz. A legsúlyosabb mellékhatás helyi kezeléssekkel kapcsolatos. Három gyermekgyógyászati tanulmány is másodfokú égési sérülésekről számolt be, amikor a szülők nyers, összetört fokhagymát alkalmaztak közvetlenül a gyermekek bőrére, a továbbfertőződés megelőzése miatt. Vohra óva intette a szülőket attól, hogy a fokhagymát helyi kezelésként közvetlenül a bőrre kenve alkalmazzák.
Forrás: www.medipress.hu