A jobb teljesítmény érdekében egyre több sportoló próbálkozik a kék tablettával, annak mellékhatásait kihasználva. A potencianövelőt eredetileg szívgyógyszerként fejlesztették ki, az erekciós zavarokra gyakorolt pozitív mellékhatására csak később derült fény. Működési mechanizmusa a nátrium-monoxid hatásának növelésén, a vérerek kitágításán alapul. Mivel ezáltal a tüdőbe több oxigén jut, a szívmunkát is javítja.
A szert sikeresen alkalmazzák a tüdőartériás magas vérnyomás kezelésére is (ebben az esetben a tüdőartériákban a vérnyomás értéke magasabb a normálisnál), illetve a magas vérnyomásban szenvedő terhes asszonyoknál.
Ennek ellenére nem bizonyított, hogy a sportolókat a gyógyszer gyorsabbá, erősebbé tenné. Butch szerint a magasabb nátrium-monoxidszint nem jelenti azt, hogy valakinek jobb eredményei lesznek. Sőt, ha az illető szervezetében megfelelő mennyiség van belőle, és a viagrával még növel rajta, az kiszámíthatatlan következményekkel járhat. Egyes tanulmányok szerint, a viagrát használó kerékpározók teljesítménye körülbelül 40 százalékkal nő.
Andrew McCoulloghy, a New Yorki Gyógyszerészeti Egyetem orvosa szerint, az izmokba jutó több oxigén nagyobb teljesítményt okoz, mely ha csak 10 százalékos is, éppen elég lehet a győzelemhez profi sportolók esetében. Hozzáteszi, hogy a gyógyszer ilyenfajta pozitív hatása szerinte csak azokban a sportágakban mutatkozik meg, ahol a gyorsaság a lényeg (pl.: futók, kerékpározók, korcsolyázók).
A sportolók gyakran tévesen azt hiszik, hogy a gyógyszer az ő szervezetükre is úgy fog hatni, mint a beteg emberek esetében, extra tüdőkapacitást remélnek tőle, és megfeledkeznek arról, hogy az ő normál méretű artériájuk már nem nagyon tágítható.
Annak ellenére, hogy a kék tabletta sportszerűtlen előnyhöz juttatja az azt szedő sportolókat, a Pekingi Olimpián továbbra is használhatják, mivel nem szerepel a tiltott szerek listáján.
A cikk további része: http://www.webbeteg.hu/index.php?page=news_full&type=75&menu=eletmod&news_id=2022&cim=Potencianovelovel-doppingolnak-az-atletak