A legszélsőségesebb példája az elektromos töltések hatásainak szervezetünkre: a villámcsapás...
Az időjárási frontoknak nem csupán elektromos töltésük van. A hőmérséklet, a páratartalom, a légnyomás, a szél, a napfény... mind megannyi olyan jelenség, ami befolyásolja közérzetünket.
A meleg mindenre hat
Mit okoznak szervezetünkben az időjárási frontok? Általánosságban szinte nem is lehet felsorolni. A legerősebb hatása a melegfrontnak van. Alig van olyan betegségcsoport, melyet ne érintene. Még az egészséges emberek általános közérzetét is befolyásolja.
A melegfront ugyanis az idegrendszeren keresztül fejti ki hatásait. A változások, melyek esetleg már a front érkezése előtt jelentkeznek, az emberek egy részét ingerlékenyebbé teszik. Csökken a figyelem a munkában, ami leginkább a veszélyes munkakörökben dolgozókat veszélyezteti. Néhány buszállomáson régebben tábla figyelmeztette a gépjárművezetőket a közelgő frontokra. A fokozott feszültségérzés fejfájáshoz, fáradtsághoz, álmatlansághoz(!) vezethet, mindez a teljesítőképesség csökkenését okozza. Megfigyelések szerint ilyenkor gyakoribbak az öngyilkosságok is.
A hideg görcsössé tesz
A hidegfrontok hatása az előzőekkel sok esetben ellentétes. Az idegrendszer ilyenkor "ellazul", viszont a reflexek is lassulnak, ami nem kevésbé veszélyes az utakon lévőkre.
A szinte állandósult álmosságérzés, lassúbb gondolkodás nemcsak a gépjárművezetőket, de a vizsgákra készülőket is kellemetlenül érintheti.
Viszont hidegfrontok esetén növekszik a szervezet görcskészsége: epe-, vese-, gyomorgörcsök vonatkozásában kedvezőtlen periódusra számíthatnak a betegek. Gyakoribb a gyógyszeresen jól beállított epilepsziás betegeknél az újabb görcsroham is. A görcskészség sajnos a szív koszorúereit is érintheti: a szívtáji fájdalmak ilyenkor gyakoribbak. A gyógyszeres beavatkozás ilyenkor megelőzhetné a komolyabb bajt.
Segíthet a felkészülés
Fronthatások megelőzése? Talán a vér vegyhatásának, összetételének eltérését kompenzálandó, többen javasolják B1-, D- és E-vitaminok adagolását ezekre az időszakokra. A kálium- és magnéziumtartalmú ételek, italok fogyasztása állítólag valóban segít átvészelni a kritikus időszakot, de pontos vizsgálatok ezzel kapcsolatban nem ismertek. Az orvosi beavatkozásokkal kapcsolatban sajnos kevés esetben találkozni azzal, hogy bizonyos műtétek időpontját frontmentes időszakra tennék.
Megelőzésként jelenleg a vitaminok, ásványi anyagok fokozott pótlásán kívül legfeljebb annyit tehetünk, hogy figyelünk egymásra. Akiről tudjuk, hogy frontérzékeny, azt nem terheljük a számára kedvezőtlen front idején fokozott szellemi igénybevételt jelentő feladatokkal.
FRONTTÍPUSOK
A hidegfront érkezésekor a hőmérséklet és a levegő páratartalma rohamosan csökken, emelkedik a légnyomás:
az ingerlékenység csökken
növekszik a szervezet görcskészsége
csökken a vérnyomás
gyakori az ájulás
a szülések száma megszaporodhat
romlik az asztmás betegek állapota
megnyúlik a reakcióidő
fölerősödnek az ízületi fájdalmak
Melegfront: emelkedik a hőmérséklet, nő a páratartalom, csökken a légnyomás:
ingerlékenység
fokozott feszültségérzés
fejfájás
fáradékonyság
álmatlanság
gyengül a szervezet védekező reakciója
Rosszul ébredt? Esik az eső? Íme egy nagyszerű tanács, amely sokat lendíthet a hangulatán
Jó kedvet, de gyorsan!
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
Dr.Gion Gábor
Forrás: http://www.ujszo.com/