Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Vigyázz! A halálos mérgek már ugrásra készen!

Gyakorta hallani a felelőtlenségünk, figyelmetlenségünk miatt bekövetkező tragédiákról. Ilyen például a nyáron oly gyakori mérgezéses "balesetek". A legenyhébb tünetektől, egészen az eszméletvesztésig tapasztalhatjuk meg a baj jelenlétét.

Nyaralás és pihenés alatt végre ellazulhatunk, elengedjük magunkat, kevésbé koncentrálunk feszült figyelemmel a körülöttünk zajló dolgokra. Ám ha mi nem is vagyunk éberek, a veszélyek mindig ott leselkednek körülöttünk.

Amikor permetezünk, virágokat ápolunk, gyomokat irtunk, - a veszélyes anyagokat el nem zárva, vagy helytelenül tárolva - azokat valósággal "felkínáljuk" a körülöttünk "tébláboló" gyerekeknek. De utazásunk közben is számtalan fertőzésforrással érintkezünk, vagy hanyagul a bacilusok szabad prédájára hagyjuk az elkészített ételt, italt.

Milyen tünetek utalhatnak mérgezésre?

A hányás, hasmenés, fejfájás, hasi görcsök, láz, hidegrázás - viszonylag gyorsan, pár óra alatt kialakulnak, ilyenkor ételmérgezésre gyanakodhatunk. A betegnek ágynyugalomra, friss levegőre, és bő folyadékfogyasztásra van szüksége. Ám ha a panaszok nem enyhülnek, mindenképpen orvosi segítségre van szükség.

De mérgezésre utalhat még tudatzavar, könny- és nyálfolyás, szájszárazság, hólyagok megjelenése a bőrön, feltűnően szűk, vagy tág pupilla, gyógyszer-, illetve keserűmandula szagú lehelet is.

"Aki azonban lenyelt valamilyen mérget, nincs eszméletlen állapotban és elmúlt kétéves, akkor itassunk vele 2-3 pohár vizet és hánytassuk meg. Ha sav-, vagy lúgmérgezés történt, itathatunk a beteggel hideg tejet is, mivel a tej hígítja, közömbösíti a maró mérget, és fájdalomcsillapító hatása is van. Tilos a hánytatás akkor, ha marószerrel (hypo, kénsav, sósav, stb.), mosószerrel, benzinnel, benzollal, petróleummal történt a mérgezés, hiszen az visszafelé áramolva is súlyosan roncsolja a nyelőcsövet" - olvasom az informed oldalán.

Eszméletlen beteg esetén, fektessük oldalára, hogy az esetleges hányadék a szájon keresztül ki tudjon folyni, megelőzve ezzel a fulladást. Továbbá rendszeresen ellenőrizzük, lélegzik-e, van-e pulzusa.

Amennyiben háztartási méreg, növényvédő szer, kifolyt elem kerül a szembe vagy a bőrre, azt bő, folyó vízzel le kell mosni, a szennyezett ruhát pedig le kell venni. Vigyázzunk, nehogy mi is érintkezzünk a veszélyes anyaggal. Orvossal mindenképpen ellenőríztessük.

Természetesen megelőzhetjük az mérgezést, ha

- megfelelően tároljuk és a nyári melegben hűtőben tartjuk az ételeket

- a tojást és húsokat, és zöldségféléket főzés előtt alaposan megmossuk, és egymástól elkülönítve tároljuk

- ha étkezés és főzés előtt a kezeinket alaposan megmossuk

- ha gombát főzünk, és magunk szedtük, - feltétlenül ellenőriztessük

- a vegyszereket, mérgező anyagokat zárjuk el, és jól láthatóan címkézzük fel.

Legyünk óvatosak nyáron is, hogy  ne legyünk se mérgesek, se mérgezőek, se mérgezettek!

                                      


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.