A múlt században virágzó fürdőkultúra most, hosszabb szünet után ismét népszerűvé vált, csak újabban gyógyfürdő helyett sokszor wellnesspihenésnek nevezik.
Nem lehet a levegőbe beszélni a gyógyvizekkel kapcsolatban, hiszen az elnevezést kizárólag azok az ásványvizek érdemelhetik ki, amelyek fizikai tulajdonságaik vagy kémiai összetételük miatt gyógyító hatásúak, és számukra - rendelet alapján - az ásványvíz vagy gyógyvíz megnevezést engedélyezték.
Gyógy és termálGyógyvíznek nevezik azokat a föld mélyéről feltörő vagy mesterségesen felszínre hozott ásványvizeket, amelyeknek meghatározott betegségekre vonatkozó gyógyhatását szigorú előírásokhoz kötött orvosi vizsgálatokkal kimutatták. Termálvíznek vagy hévíznek viszont azokat, amelyek egy meghatározott hőfoknál melegebbek. Ez az alsó érték Európában 20 Celsius-fok, ám Magyarországon, tekintettel a kedvező geológiai adottságokra és így a határértéknél melegebb vizek nagy számára, a határérték 30 Celsius-fok.
Ahhoz azonban, hogy a gyógy- és termálvizek jótékony hatását kihasználjuk, egyáltalán nem kell betegnek lenni. Elég csak arra gondolni, hogy az ásványvíz fogyasztása is mindennapjaink részévé vált, és a gyógyvizek esetében sincs szó másról, mint oldott ásványi anyagokban gazdag folyadékról, csak éppen nem meginni kell, hanem elmerülni benne.
Magyarországon a gyógyvizek többsége termálvíz, azaz fürdésre alkalmasan meleg, de ez nem mindenhol van így. A hidegebb források körül ivókúrára specializálódott intézmények alakultak ki, de akár negyven-ötven fokos termálvízzel is végeznek ivókúrát. Sokszor alkalmazzák a gyógyfürdőkezelés kiegészítésére, mert fokozza annak hatását. Ivókúrán a beteg kis kortyokban, séta közben fogyasztja el az előírt mennyiséget. Sok gyógyvíz eltarthatósága nagyon rövid idejű, akár egy hosszabb utazás alatt elveszíthetik erejüket. Ezért az ivókúrákhoz is fel kell keresni a forrást.
Gyógyulás a föld alól
A természetes vizek több ezer különböző alkotóeleme együttesen fejti ki jótékony hatását. Éppen összetevőik gazdagsága és a források nagy száma miatt e helyütt áttekinthetetlen az egyes vizek hatása, lássuk csak a legfőbb alkotóelemeket!A mezőkövesdi, harkányi, balfi, hévízi és egyes budapesti gyógyfürdőkben fellelhető kénes víz különösen jó hatással van a végtagízületek kopására, de sikeresen alkalmazzák egyes bőrbetegségek és érelmeszesedés kezelésére is. A büki, a balfi, a balatonfüredi, az egri, a szombathelyi, a hévízi és nem utolsósorban a budapesti ásványvizekben rejlő kalcium gyulladáscsökkentő és allergia elleni hatása közismert. A büki, balfi és hévízi gyógyszállókat gyakran keresik fel a mészhiányban szenvedők is. Jódos vizek találhatók többek között Hajdúszoboszlón, Gyulán, Egerben, egyes budapesti fürdőkben, valamint Zalakaroson és Sárváron is. Használják őket a magas vérnyomás csökkentésére, de serkentik a petefészek működését is. Értágító, keringésfokozó hatásuk miatt igen értékesek a kellő mennyiségű természetes szénsavat tartalmazó vizek, ilyeneket Balatonfüreden, Mezőkövesden, Parádon és Szombathelyen találni.
Magyarországon jelenleg mintegy százötven termálvizes gyógyfürdő működik, köztük olyan különlegességekkel, mint a radioaktív vagy kénes-savas vizet tartalmazók.
A víz milyensége mellett sokszor a természeti környezet tesz egyedülállóvá egy-egy forrást. Miskolc-Tapolcán található például Európa egyetlen barlangfürdője, míg Hévízen a kontinens legismertebb meleg vizű természetes tava várja a vendégeket. A kémiai hatóanyagok mellett a fürdőhelyek mikroklímája és a fürdőzéssel lelassult életritmus stresszoldó, idegnyugtató hatása sem elhanyagolható.
Elegáns élvezet Higiénés vagy éppen gyógyító szerepe mellett a fürdő ősidőktől kezdve a társadalmi élet fontos helyszíne volt. Kisebb-nagyobb kihagyásokkal fürdőztek Magyarország területén a rómaiak, a törökök, a gyógyfürdőközpontok kiépítése mégis csak a tizennyolcadik század végén kezdődött meg.Manapság Európa-szerte újból reneszánszukat élik a fürdők. Egészségügyi hatásuk mellett szabadidő eltöltésére is egyre népszerűbbek, így a fejlesztések iránya is kettős. Egyrészt megfigyelhető a századfordulós történeti hagyományok felelevenítésének kísérlete, másrészt egy élményközpontú, modern, nyitottabb fürdőkultúra is teret nyer. Néhány évtizedes elhanyagoltság után a híres fürdők környékén ismét pezseg az élet, az épületek régi fényükben ragyognak, és sokkal inkább üdülőhely, semmint kórház benyomását keltik.
A hazai gyógyvizek világszerte ismertek, sok turista kifejezetten emiatt látogat Magyarországra, így idegenforgalmi szempontból is jelentős a szerepük.
Az egykor az úri közönség kikapcsolódásának helyszínéül szolgáló fürdők helyén ma modern spák, wellnessközpontok épülnek, ahol a vendégek a gyógyító víz és a hozzá kapcsolódó szolgáltatások mellett sportközpontok, éttermek gazdag kínálatából és számos szórakozási lehetőség közül válogathatnak.
Akár felújított, patinás környezetről, akár modern szállodáról van szó, a wellnesspihenésnek ma is megvan a maga eleganciája. A szolgáltatások és a külsőségek jelentős része azt a célt szolgálja, hogy a vendég valódi hercegnek érezhesse magát. A régi módi persze csak annyiban maradt divatban, amíg nem gátolja az ember kényelmét. A legtöbb helyen például már nincs külön férfi és női fürdő, szabad az átjárás a medencék, szaunák és gőzfürdők között, és sokszor települnek a fürdők köré olyan élménymedencék, játékok, amelyek csak a léleknek tesznek jót, ráadásul bizonyos esetekben használatuk korántsem nevezhető elegánsnak, sokkal inkább csak élvezetesnek.
Ezek a pluszszolgáltatások vonzóvá teszik a fürdőket azok számára is, akikben még él az a maradi elképzelés, hogy a gyógyfürdő időseknek való, unalmas hely. Ha pedig ez kell ahhoz, hogy a fiatalok, gyerekek megszokják és szeressék ezt az egészséges és szórakoztató időtöltést, akkor legyen. Így időskorukban majd otthonosan üldögélhetnek kedvenc fürdőhelyük megszokott medencéjében.
A víz gyógyító hatásaAz alapvetően levegőn élő és mozgó emberi szervezetre egészen más erők hatnak akkor, ha vízbe merül. A közönséges víz is hatással van a testre, fizikai tulajdonságai - súlya, hőmérséklete, felhajtóereje - révén. A vízgyógyászat ezeket használja fel tudatosan a szervezet kezelésére. A gyógyvizek e fizikai hatások mellett a bennük lévő oldott kémiai anyagoknak köszönhetően fejtik ki gyógyító hatásukat. Egyes anyagok a bőrt izgatják, vagy a bőrön át felszívódnak, vagy belélegezve a légutakon keresztül hatnak a szervezetre. Az ilyen kémiai hatások erősítik az immunrendszert. (Forrás: wikipédia)
Fürdőkúraszabályok
Bármennyire kellemes üdülésnek tűnik egy fürdőkúra, be kell tartani bizonyos alapvető szabályokat. A fürdőbe beutalt, valamilyen egészségügyi problémával küzdő vendégeknek az orvos részletes tájékoztatást ad, de mindenkinek érdemes körültekintően használni a gyógyvizeket. Gyulladásos vagy lázas állapotban kerülni kell a meleg vizeket ugyanúgy, mint szívbetegség esetén, vagy nőknél a terhesség idején, amikor is semmilyen gyógyfürdő nem ajánlott.Érdemes figyelni arra, hogy a szervezet számára a fürdőzésre a reggeli és délelőtti órák a legalkalmasabbak. Ha mégis délután merülünk alá, mindenképpen várni kell az étkezés után legalább két órát. Ajánlott rövid pihenőt tartani a fürdőzést követően, erre a legtöbb helyen külön szobát is kialakítanak. A letelepedés egyúttal azt is szolgálja, hogy a szervezet fokozatosan hűljön le felhevült állapotából. Amennyiben masszázs is szerepel a kezelések között, azt mindig a fürdőzés után kell igénybe venni.
És arra is figyelni kell, hogy a lubickolást bizony túlzásba is lehet vinni. A nagy ásványianyag-tartalmú gyógyvizek túlzott használata következtében a szervezet kimerül, így a kúra hatástalanná, bizonyos esetekben akár károssá is válhat.
- timár -
Fotó: Förster Tamás
A cikk a Piac és Profit magazin 2008. július-augusztusi számában jelent meg.