Sokszor ártatlan csecsemőket is lemészároltak, ha kóros bőrelváltozással születtek. Mária Terézia óta ezért már nem ítélhetnek halálra senkit, és bizonyítást nyert, hogy egyes anyajegyek már magzatkorban kialakulnak.
Minél világosabb egy ember bőre, annál nagyobb számban jelenhetnek meg a testén az anyajegyek, és annál nagyobb a kockázata a bőrrák kialakulásának és az UV-sugarak roncsoló hatásainak. A legveszélyeztetettebbek a skandináv típusú emberek, és a közép-európaiak. Számukra nyáron a legideálisabb megoldás az ötvenes faktorszámú készítmények használata. Óvakodniuk kell a direkt napfénytől, a túlzott napfürdőzéstől, különösen 11 és 15 óra között. A fényvédő krémeket meghatározott időközönként újra kenjük fel, nyári időszakban naponta használjuk, különösen az arcon.
Az anyajegyek nőknél inkább a végtagokon, férfiaknál pedig a törzsön jelennek meg nagyobb számban. Természetesen a nagyobb veszélyeztetettség inkább a végtagokon meglévő anyajegyek esetében áll fenn, hiszen ez a terület van leginkább kitéve a környezet káros hatásainak. Nagyobb az esélye, hogy véletlen 'belekapunk', felhorzsoljuk, megégetjük az amúgy is hibás bőrfelszínt. Ha egy anyajegy színe hirtelen megváltozik, vérezni kezd, minden esetben orvoshoz kell fordulni.
Különös tekintettel kell lennünk azokra a foltokra - legyen az anyajegy, májfolt, pattanás - melyek állandó irritációnak vannak kitéve: így a deréktájon, a mellkason, melyeket olykor ruhadarabok is felsérthetnek. Utóbbiakat tanácsos szakemberrel megvizsgáltatni, és szükség esetén megválni tőlük.
Az anyajegyeket semmiképpen ne próbáljuk otthon, magunk eltávolítani, mert még nagyobb kárt okozhatunk bennük. Az orvosi beavatkozás gyors és fájdalommentes. Vagy sebészileg kimetszik, vagy helyi érzéstelenítéssel, lézerrel kezelik. Az eredmény hegmentes és problémamentes bőrfelszín.