Sajnos - csakúgy, mint a legtöbb daganatos betegség - a méhnyakráknak sincsenek a korai szakaszban tünetei. Ezek a jelek csak akkor jelennek meg, amikor a rák már ráterjedt a méhnyak izomállományára és a környező szövetekre.
Ebben a stádiumban a leggyakoribb tünet a rendellenes vérzés, amely a menstruációs időszakok között, illetve közösülés után lép fel.
A másik árulkodó jel a hüvelyi folyás, amelynek természetesen számos más oka lehet, de a méhnyakrákon átesett nők kilencvenöt százalékának volt fehér folyása, mielőtt felfedezték volna náluk a betegséget. Úgyhogy menjen biztosra, kérje ki nőgyógyásza véleményét!
Erős fájdalom is felléphet a medencetájékon, ha a daganat már nyomja az itt található idegeket, illetve a végtagokban. A vizelési és székelési zavarok, a sápadtság és a gyengeség is arra utal, hogy valami nincs rendben.
A méhnyakrák gyakrabban fordul elő azoknál a nőknél, akik 18 éves koruk előtt kezdték szexuális életüket, akik gyakran váltogatják partnerüket, vagy párjuknak volt sok szexuális partnere korábban. Ezek azért fontosak, mert a rák ezen fajtája sok esetben a humán papillomavírus (HPV) miatt alakul ki, amely egyébként sok nő (és férfi) szervezetében jelen van, csak nem mindig okoznak tüneteket, mint például a szemölcsök megjelenése.
Rizikótényező a dohányzás, a legyengült immunrendszer, szexuális betegségek (például chlamydia). Legjobban negyven feletti nőknek kell figyelniük a minél rendszeresebb méhnyakrákszűrésre, hiszen öt perc az életüket jelentheti!
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.