Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Vízhiány lesz a Földön?

Néhány évtized múlva vélhetően a természeti kincsekkel, ezen belül az ivóvízzel való esztelen pazarlás korszakaként szólnak majd a huszadik századról.

Egy olyan időszakként emlegetik, mint amelynek lakói már tisztában voltak a víz fontosságával, a földi élet fenntartásában, fennmaradásában alapvető fontosságú anyag jelentőségével, mégis alig tettek valamit az ivóvízbázisok védelméért, a felszíni vizeket érő környezeti terhelés csökkentéséért.

Illetve a gazdag országok már hatásos intézkedéseket tettek a vízminőség javítása érdekében az elmúlt évtizedekben, de a világ szegényebbik felének erre nem volt pénze. Egyenes összefüggés van a víz védelme és az adott ország GDP-je között...

A félelem megalapozott, hiszen már ma is az emberiség jelentős része nem jut egészséges ivóvízhez. Hogy ne a levegőbe beszéljünk: jelenleg a Földön 1,2 milliárd embernek nincs biztosítva a hosszú távon is fenntartható ivóvízellátása, 2,4 milliárd nélkülözi az emberhez méltó higiénés körülményeket.

A szennyezett ivóvíz világszerte első a betegségek kiváltó okai között - évente négymillió ember halálát okozza szennyezett ivóvízre visszavezethető betegség. Az áldozatok többsége gyerek.

A vízkészletek elherdálása bő száz éve folyik - szoros összefüggésben az emberiség létszámának bővülésével. A huszadik században a népesség háromszorosára nőtt, ugyanakkor a vízfelhasználás a hatszorosára.

A további növekedés mindkét esetben garantált. Becslések szerint 2050-re kilencmilliárdan leszünk. Egy másik becslés: a vízkivételek negyven százalékkal emelkednek a következő két évtizedben.

Egy harmadik adat azt mutatja, hogy ugyancsak a következő húsz évben az egy főre eső szabadon felhasználható vízkészlet egyharmaddal csökken a világon. Bár a víz az egyik megújuló természeti erőforrásunk, de a megújulás nem tart lépést a folyamatos szennyezéssel.

Az sem mindegy ki hova születik. Egy fejlett országban élő ember élete során 30-50-szer több vizet használ, mint egy harmadik világban élő. Észak- és Dél-Amerikában viszonylagos vízbőség van, a túlnépesedett Ázsiában viszont mind több embernek nem jut elegendő víz.

Globális méretű vízhiánnyal állunk tehát szemben? Igen. Több mint 80 országban már ma is vízhiány van. Spanyolországban, ahol nagyon kevés a felhasználható készlet, egyes körzetekben már ma is választott vízbíróságok osztják szét a vizet.

2025-ig különösen a Közel-Kelet országaiban súlyosbodik a vízhiány. A következmény: most még döntően politikai, vallási okok miatt indulnak háborúk, de mind közelebb az az idő, amikor a vízbirtoklásáért fognak fegyvert az emberek. Sőt! Néhány évvel ezelőtt fegyveres konfliktus tört ki az egyik izraeli határfolyó vízmegosztása miatt.

A víz nem csak szomjunkat oltja, az élelmiszerek előállításához is nélkülözhetetlen. A világszerte rendelkezésére álló ivóvíz 75 százaléka a mezőgazdaságba folyik - az élelmiszerek több mint 40 százalékát mesterséges öntözéssel állítják ma már elő. Napjainkban kereken 225 millió hektár földet öntöznek a világon.

Sok száraz éghajlatú országban minden termőterületet mesterségesen kell öntözni, s ez a tény nem csak problémássá teszi a vízellátást, hanem élelmezési válságokkal is fenyeget.

A hazai gondok nem ennyire "ütősek", azért akadnak szép számmal: a csatornahálózat folyamatosan bővül, de nagyon sok ember ma sem tud rákötni a hálózatra. Problémák vannak a szennyvízelhelyezéssel, számos hulladéklerakó szennyezi a talajvizet.

A klímaváltozás miatt kevesebb csapadék hullik, ám ha mégis esik, alkalmanként özönvízszerű esőzés sújtja az országot. Egyaránt készülni kell a vízelvezetésre, illetve a víz visszatartására.

Az Unió felismerte, hogy a régi gyakorlat nem folytatható - a "Víz Keretirányelv" (VKI) 2000-ben lépett hatályba az EU tagországaiban. A 2004-es csatlakozás óta Magyarország számára is kötelező a Víz Keretirányelvben előírt feladatok végrehajtása. (Így vizeink megóvását, állapotuk folyamatos javítását ma már nemcsak a józanész diktálja, hanem törvényben előírt kötelessége az államnak, a közigazgatási intézményeknek, minden egyes állampolgárnak.)

A VKI célja, hogy 2015-re a felszíni (folyók, patakok, tavak) és felszín alatti víztestek "jó állapotba" kerüljenek. A VKI szerint a "jó állapot" nemcsak a víz tisztaságát jelenti, hanem a vízhez kötődő élőhelyek minél zavartalanabb állapotát, illetve a megfelelő mennyiségű és minőségű vizet is.

A jó állapot eléréséhez szükséges intézkedéseket össze kell hangolni többek között az árvízi, belvízi védekezéssel, illetve a területfejlesztési elképzelésekkel. Harmonizálni kell a jelenleg országhatárokkal szabdalt vízgyűjtők kezelését is.

Az együttműködés csak úgy érhető el, ha a területen működő különböző érdekcsoportok (például horgászat, turizmus, természetvédelem, mezőgazdaság, ipar, önkormányzatok képviselői) is részt vesznek az intézkedések tervezési folyamatában.

A vizek jó állapotának elérése érdekében a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium irányításával 2009. végére el kell készülnie az egész országra kiterjedő vízgyűjtő-gazdálkodási tervnek. A társadalom tájékoztatása a Víz Keretirányelvről elindult, jelenleg a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium megbízásából egy országos kampány folyik - amelyhez az EU jelentős támogatást biztosít.

A társadalmi véleményezés részeként a helyben érintettek és érdekeltek is megismerhetik a kiinduló állapotot, elmondhatják véleményüket, bekapcsolódhatnak a tervezési folyamatba. Első lépésként a vízgyűjtő-gazdálkodási terv céljairól, menetéről készült konzultációs anyag, mely a www.vizeink.hu oldalról letölthető és véleményezhető.

Az eddigi és a jövőbeli vizsgálatok eredményei alapján határozhatók majd meg azok az intézkedések, amelyek révén vizeink 2015-re valóban jó állapotba kerülhetnek. Ezek az intézkedések lehetnek például jogszabályok módosításai, víztakarékosság elősegítése, földterület használati változások, műtrágya- és vegyszerhasználat csökkentése, a szennyvizek tisztítása, vagy akár egyes vízfolyások, állóvizek természetes működésének részleges/teljes visszaállítása.

A kötelezettség teljesítése hazánkban lassan megy. De megy. A források jelentős részét az EU-biztosítja. Épülnek a szennyvízcsatornák, a szennyvíztisztító telepek. Ha elkészül a csepeli szennyvíztisztító, akkor a magyar főváros alatt élők Dunája lényegesen tisztább lesz a jelenleginél.

Már "csak" egy alapvető szemléletváltásra lenne szükség, hogy az emberek rá is kössenek a szennyvízcsatornára, hogy takarékosan bánjanak a vízzel, hogy a kertet ivóvíz helyett a ciszternákban felfogott esővízzel öntözzék, hogy ahol egészséges víz folyik a csapból, ott szükségtelen a műanyagpalackokba töltött ásványvizek fogyasztása.

Arra is rá kellene jönni, hogy a vízbázisok védelme egyúttal gazdaságosabb is, hiszen a szennyezéstől megóvott vízadókból származó tiszta víz olcsóbb, mintha elszennyezett készletekből drága technológiák bevetésével kellene ivóvizet előállítani.

Továbbá az sem mindegy, hogy egy rehabilitált, természetesebb élőhelyen gazdagabb halállomány alakul ki a horgászok nagy örömére, de említhetnénk a jobb vízminőségű tó-, vagy folyóparti strandok számának növekedését is.

Az irány tehát adott. A keretet kidolgozták, hogy milyen elvek betartásával óvjuk létünk alapját, a vizet és a vizes élőhelyeket.

Ötvös Zoltán

Forrás: DayLightMedia


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.