Az igazi kikapcsolódáshoz a legmegfelelőbb egy esti időpont, amikor már túl vagyunk a napi és a házimunkán is, amikor már nem siettet semmi, és szánhatunk némi időt valóban csak magunkra.
A fürdő ideális hőfoka nem magasabb, mint 37 Celsius-fok, vagyis tulajdonképpen a test hőmérséklete. A fürdővízhez a relaxációt segítő illóolajokat adva még teljesebb lehet a pihenés. A legtöbb ilyen készítmény jót tesz testnek és léleknek egyaránt. Egy ilyen nyugtató fürdő után nincs is más teendő, mint ágyba feküdni. Könnyen elalszunk majd, és kipihentebben ébredünk a megszokottnál. Más a helyzet, ha a fürdő valamilyen okból mégsem a nap utolsó programja. Ebben az esetben még hűvösebb, maximum 36 fokos vizet ajánlanak a szakértők, olyan frissítő illóolajokkal dúsítva, mint például a fenyő, a narancs vagy a ginkó. Fontos az is, hogy ha a teljes ellazulás helyett inkább felfrissülés a cél, ne töltsünk negyed óránál többet a kádban ázva. Ez éppen elég ahhoz, hogy elernyedjen az izomzat, és kisimuljon a lélek, de még nem álmosító időtartam. A túl meleg fürdő tunyává teszi az embert, felgyorsítja a szívverést, és fáradtabbá teszi a szervezetet. Sok esetben az ember hangulatára is rossz hatással van. Fizikailag sem ajánlott a túlzottan meleg víz, mert az emberi bőr ilyen közegben elveszíti természetes olajtartalmának mintegy húsz százalékát, és rendkívül szárazzá válik még akkor is, ha hidratáló habfürdőt használunk. A kádfürdő optimális ideje nem több húsz percnél - vagyis az igazán egészséges kádwellness még csak nem is igényel túlzottan hosszú időt. Ennyit minden héten legalább egyszer megengedhetünk magunknak.
Fontos egészségügyi szempontok is szólnak a fürdő mellett a jólléten kívül. A megfelelően megválasztott hideg vagy meleg víz és a vízben lebegésnek köszönhető súlytalansághoz közeli érzés (hidrosztatikus effektus) jó hatással van a keringési problémákra, és hatékony a reumás tünetek kezelésére is. A vízbe merülő testre jótékonyan hat a víz felhajtó ereje is, mivel megkönnyebbülést jelent a testet folyamatosan tartó izmoknak és izületeknek. Az egyre népszerűbb aquafitness éppen ezen az elven működik, és ha nem is helyettesíti a profi edző által vezetett vízi aerobicórát, néhány mozdulattal akár az otthoni kádban is megmozgathatók az izmok anélkül, hogy túlterhelés vagy sérülés fenyegetne. A tiszta víz önmagában is hatásos, de még jobb, ha megfelelő adalékanyagok hozzáadásával fokozzuk ezt - akár az ellazulás, akár az izomtónus javítása a cél. Az illatoknak is van hatása az emberi szervezetre. A jól megválasztott illatanyagok pozitív érzelmeket keltenek, jó hatással vannak a hangulatra, és közvetlenül hatással van a jóllétérzetre.
Az aromaterápia egyre elterjedtebb, és az illatok áldásos hatását fürdő közben alkalmazva még teljesebbé tehető a relaxáció. A tiszta illóolajok hatását a leginkább a fürdővízbe csepegtetve vagy a kád közelében elhelyezett aromalámpából párologtatva élvezhetjük leginkább. Hígítatlanul használva az olajokat azok a vízben nem oszlanak el, hanem a felület tetején úszkálnak majd. Ebben az esetben párolgásuk közvetlenebb. Ahhoz, hogy jobban felszívódjanak, a vízbe csepegtetett illóolajokat valamilyen vivőanyagban kell alkalmazni. Ez tetszés szerint lehet szaküzletben kapható bázisolaj, tej vagy akár méz is. Segítségükkel a saját fürdőszobánkban is olyan fürdőt hozhatunk létre, amely élvezetesen felpezsdíti az érzékeket, és emellett az egészségre is jó hatással van. A megfázás megelőzésére, izomfájdalmakra vagy fejfájásra például az eukaliptusz, fenyő vagy citrom megfelelő, míg a test és szellem erősítésére, az ellazulás elősegítése érdekében használhatunk narancs-, vanília- vagy ginkókivonatot.
Gondosan válogatott kiegészítőkkel még komfortosabbá tehetjük a fürdőt, és teljesebbé az ellazulást. Egy kádba illeszthető, vízálló párna még kellemesebbé teszi az ejtőzést. A megfelelő alátámasztás segít ellazítani a nyak és a váll izmait, és kényelmesebbé teszi a kemény felületen való fekvést. A saját ízlésünknek megfelelő halk zene is sokat dob a hangulaton, a biztonságos lejátszáshoz kifejezetten fürdőszobába tervezett - pára és vízálló - készülékek is kaphatók. Szabályozható világítással könnyen hangulatossá tehető a fürdőszoba. Körültekintő tervezéssel érdemes már a fürdő kialakításakor gondoskodni hangulatvilágításról, de az elektromos fények helyett megteszi néhány gyertya is a kád szélére helyezve. Az otthoni relaxáció teljessé tételéhez szükség van puha, természetes anyagú törölközőre és hasonló öltözetre, melyet felöltve a fürdő után még hosszú ideig átmelegedett, ellazult állapotban marad a test.
(Forrás: Duravit)
Víztakarékosság vs. élvezet Környezetvédelmi szempontból természetesen pazarlásnak minősül egy hatalmas kád megtöltése vízzel mindössze negyed óra használat kedvéért, de annál jobbat tesz a léleknek. Még egy kellemesen hosszú zuhanyozás is csak a töredékét használja fel a kádfürdőhöz szükséges vízmennyiségnek. Ennek ellenére az emberek többsége számára fontos ez a mindennapi luxus, így a gyártók és tervezők olyan termékek kifejlesztésén dolgoznak, amelyek segítségével a pihentető wellnessélmény kevesebb víz felhasználásával is éppen - vagy legalábbis majdnem - ugyanolyan.
Illusztráció: Duravit, Zuchetti, Royo Bath
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2009/4. számában jelent meg.