Tavasszal jelentette be a kormány, hogy több egyetemet alapítványi felügyelet alá vesz. Akkor még kimaradt a szórásból a Színmű, aztán május végén bejelentették, hogy rájuk is érvényes a törvényjavaslat. A hallgatók már akkor úgy érezték, veszélyben az autonómiájuk, ezért június közepén demonstrációt tartottak, melynek keretén belül egyeztetésre hívták Palkovics László innovációs és technológiai minisztert – de a későbbi megbeszélés semmilyen eredményt nem hozott.
A szavazás napján, július 3-án a Parlament elé szerveztek tüntetést az egyetemisták - ’Első figyelmeztetés’ - címszóval, de tiltakozásuk nem akadályozta meg a törvény elfogadását.
Rengeteg legendás munkatárs felmondott
Az indulatok akkor korbácsolódtak fel igazán, amikor kiderült, hogy az egyetemet irányító alapítvány kurátorának Vidnyánszki Attilát nevezték ki. A hírre még aznap felmondott Zsámbéki Gábor, aki 41 év után hagyta el a katedrát, majd követte őt Székely Gábor is. Akkor és azóta is, rengeteg színész és szakmabeli állt ki a Színművészeti érinthetetlensége mellett.
Második figyelmeztetés
Hétfőre a diákok szolidaritási utcabálba hívták a szimpatizánsokat, ahol együtt énekelték NoÁr, az eseménynek hatására íródott új számát. A rendezvény végén elbarikádozták magukat az aulában és azóta ott vannak, sátrakban alszanak és csak azokat engedik be, akiket akarnak. Szívesen fogadják az adományokat, erre egy külön oldalt is készített az egyik támogatójuk.
A teljes vezetés lemondott
Szeptember 1-jén, vagyis amikor a ’modellváltás’ hivatalosan is életbe lépett, a teljes vezetőség lemondott és sorra jelentették be távozásukat a vezető tanárok is, többek között: Enyedi Ildikó, Pelsőczy Réka, Ascher Tamás, Bárdos András.
Tegnap este két színházban – a Katonában és az Örkényben is – is színpadfoglalással demonstráltak a diákok az előadásokat követően.
Ezt követelik a hallgatók
Az alább olvasható szöveg a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak hivatalos nyilatkozata, minden más megszólalás egyéni véleménynyilvánításnak számít. A nyilatkozat kizárólag teljes terjedelmében, változtatás nélkül közölhető, ezért most mi is ezt tesszük.
Ettől a naptól kezdve rendszeresen fogunk a maihoz hasonló sajtótájékoztatókat tartani. Köszönjük mindenkinek, aki részt vett velünk a tegnapi demonstráción, amit az érkező vihar félbeszakított, de később az egyetemen folytatódtak a beszédek és az örömzene. Felemelő volt együtt lenni.Az egyetemet éjfélkor egy közös visszaszámlálás után elfoglaltuk, és ezzel megkezdtük a közös gondolkodást arról, hogy milyen képzésben szeretnénk részt venni, illetve az intézmény jövőjéről.
Ezzel kapcsolatban a következőkre jutottunk:
- Garantált autonómiát az Egyetemnek!
- Elutasítjuk az Egyetem modellváltásáról szóló törvényt, annak jelenlegi formájában.
- Elutasítjuk a kuratórium és a felügyelőbizottság kinevezésének módját, így a jelenlegi kuratóriumot és felügyelőbizottságot is.
- Elutasítjuk a fenntartó által elfogadott alapdokumentumokat.
- Elutasítunk bármilyen, önkényesen kinevezett új vezetőséget.
- Követeljük a Szenátus jogköreinek a visszaállítását.
- Követeljük a lemondott Szenátus által megfogalmazott alapdokumentumok elfogadását.
- Követeljük a jelenlegi kuratórium lemondását.
- Követeljük, hogy az alapítvány alapító jogai ne kerülhessenek át az államtól az alapítványhoz.
- Követeljük, hogy az állam ne vonulhasson ki teljesen az egyetem finanszírozásából.
- Követeljük, hogy az egyetem neve kerüljön vissza az alapítvány nevébe.
Nyomatékosan kijelentjük, hogy a pártpolitikától a továbbiakban is elhatárolódunk, és kérjük annak képviselőit, hogy tiszteljék meg ügyünket azzal, hogy távol maradnak tőle. Az egyetemre további rendelkezésig csak az egyetem jelenlegi polgárai léphetnek be. Kérjük azok türelmét, akik támogatói szándékkal lennének velünk.